Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Šikana u hasičů? Tlačili, abych na podřízenou psala špatné hodnocení, přiznala exnáměstkyně

Česko

  16:47
ÚSTÍ NAD LABEM - Úřednice Eva Outlá zažila loni v prosinci u soudu příjemný šok. Ekonomka dříve zaměstnaná u hasičů se již léta soudí kvůli šikaně v práci, po níž přišel nezákonný vyhazov. A nedávno přímo u soudního jednání získala nečekaného spojence: její verzi potvrdila Outlé bývalá nadřízená.

Eva Outlá foto: Šárka KabátováLidovky.cz

Outlá postupně pracovala ve dvou vedoucích pozicích Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Jak popsal server Lidovky.cz, o místo nakonec neprávem přišla, a jak sama tvrdí, před tím čelila bossingu: nedostávala odměny ani osobní ohodnocení, nadřízení na ní psali účelová negativní hodnocení a přidali práci ve výši jednoho pracovního úvazku.

A to vše kvůli tomu, že se odmítala podílet na manipulacích se zakázkami.

Odmítla jsem se podílet na korupci. Šikanovali mě a vyhodili, líčí úřednice

Od prosince však už se svými tvrzeními není osamocena, Outlé slova totiž překvapivě u Okresního soudu v Ústí nad Labem, kam podala žalobu na ochranu osobnosti, potvrdila její tehdejší nadřízená Miluše Gučíková. Vedení sboru ji prý nutilo těsně před odchodem od hasičů napsat na Outlou negativní hodnocení.

Tlačili na mě

„Bylo na mě tlačeno ze strany krajského ředitele, chtěli, abych ještě ten den, co odejdu, jsem na ni sepsala služební hodnocení, přičemž musím říci, že na mě vskutku tlačili, aby vyznělo negativně. Dávám si to do souvislosti s tím, že krajský ředitel se již předtím několikrát vyjadřoval, že by bylo lépe, kdyby odešla,“ vypověděla tehdejší ekonomická náměstkyně Gučíková.

A nejde jen o zmíněnou událost, Gučíková potvrdila tvrzení Outlé o záměrném upírání odměn. „Já jsem jí odměnu dala jednou a následně jsem kvůli tomu sama odměnu nedostala, s tím, že jak mohou dávat odměny někomu, na koho píši záporné hodnocení. Shora jsem měla pokyn Outlé odměny nedávat,“ popsala.

Soudu přiznala, že její podřízená byla u sboru považována za nevítanou osobu. „Já jsem neměla sílu, odvahu ani rozhodnost její postavení nějakým způsobem vyřešit,“ přiznala. Přitom bývalá šéfka Outlé zároveň přiznala, že práci rozuměla. „Řídila i oddělení rozpočtu, a když tam byly kontroly, nic zvláštního zpravidla neshledaly,“ připustila u soudu.

Vysokoškolsky vzdělanou ekonomku tím příjemně zaskočila. „Pro mě to bylo velké překvapení a vyrazilo mi to dech. Nečekala jsem, že projeví takovou statečnost, myslela jsem, že bude lhát. Je to pro mne hodně důležité,“ uvedla Outlá.

O jejím boji server Lidovky.cz informoval loni v září. V roce 2001 nastoupila jako ředitelka finančního odboru Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje a krátce nato povýšila do funkce ekonomické náměstkyně. O pozici ale nakonec přišla, Nejvyšší správní soud jí sice později dal zapravdu, kvůli obstrukcím ze strany služebních funkcionářů se nicméně kvůli promlčení lhůty nemohla na původní místo vrátit.

Bossing

Bossing se může projevovat jako:neodůvodněné nerovné zacházení s některými zaměstnanci, nepřiměřený postih zaměstnance, zadávání pracovních úkolů, jejichž splnění je pro zaměstnance nereálné, ukládání ponižujících úkolů, sociální izolace atp.

Může jít také osexuální obtěžování zaměstnance či zaměstnankyně. Standardní užití pravomocí či oprávnění nadřízeného nelze s bossingem zaměňovat. Pokud nadřízený např. nepřizná prémii zaměstnanci, neboť jeho pracovní výkon za dané období to neodůvodňoval, nelze hovořit o šikaně.U bossingu je postavení nadřízeného zneužíváno k ponížení či zastrašení podřízeného. Takový nátlak může mít za cíl až „dobrovolné“ rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance.

Outlá si na postup nadřízených stěžovala, navíc upozorňovala na nesrovnalosti v agendě a odmítla se, alespoň jak sama tvrdí, podílet na manipulacích se zakázkami. Díky jejímu zásahu se například nemusela z eráru vracet evropská dotace 95 milionů korun na stavbu centrální hasičské stanice v Teplicích. I tak čelila ústrkům a šikaně ze strany nadřízených. Hasičský sbor nicméně na dotaz serveru Lidovky.cz jakékoliv pochybení odmítl.

Nemůžeme za to

A současné vedení dává i nyní od popisovaných praktik ruce pryč. „Do 31. března 2007 nebyl součástí vedení Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje nikdo z jeho současného vedení. Sbor se důrazně ohrazuje vůči popsaným postupům. Vždy postupoval a nadále postupuje plně v souladu se zákonem,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

To však podle úřednice není pravda, šikaně podle svého tvrzení čelila i v roce 2007 pod vedením ekonomického náměstka Miloše Černého. Odmítla prý totiž protěžovat předem vybrané dodavatele několika veřejných zakázek.

Outlá aktuálně se vedle žaloby na ochranu osobnosti soudí i kvůli propuštění ze služebního poměru a o náhradu škody. Se svým případem se obrátila na ministry vnitra, ale také na ombudsmanku, avšak bez úspěchu.

„Ministr vnitra je pod vlivem osob, které nemají zájem dát průchod spravedlnosti a lidé, kteří připravovali rozhodnutí ombudsmanky se složitou kauzou zabývali pouze povrchně. Je totiž zvykem, že se nepohodlné osoby propouští na základě organizačních změn, sofistikované zdůvodnění se vždy najde a formálně je v souladu se zákonem. Tak toho se drží ministr vnitra,“ postěžovala si Outlá. Medializace příběhu tak podle ní představuje poslední šanci, jak nerovný boj zvrátit.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...