Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Silný déšť brzdí boj s komáry

Česko

OLOMOUC Invaze komárů sužují především obyvatele olomouckých místních části Chomoutov a Černovír. Podle hygieniků tam obdobně jako v Litovli, Střeni či dalších místech panuje kalamitní stav.

Ukončit nálety bodavého hmyzu by měl speciální postřik, pro který se už rozhodla litovelská radnice. Zásahu proti létajícím komárům ale zatím brání počasí, shodli se zástupci radnic z Litovle a Olomouce. „Situace je vážná, můžeme ji srovnat se stavem po povodni v roce 2006. Jakmile se umoudří počasí, použijeme v obou místních částech speciální aerosol. Aplikace za deště by totiž nebyla účinná,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Podle něj zatím město na prvotní postřik uvolnilo padesát tisíc korun, v případě potřeby bude zásah opakovat. „Budeme v kontaktu s komisemi místních částí a uděláme takový zásah, abychom lidem co nejdříve ulevili,“ slíbil Loyka.

Včera měli látku proti bodajícímu hmyzu použít v Litovli, kde mají obyvatelé žijící poblíž lužních lesů s komáry problémy pravidelně. „Musíme počkat, až přestane pršet. Aplikaci provedeme již tradičně v místních částech Tři Dvory, Březové, Rozvadovice a v některých ulicích přímo v Litovli. Celkové náklady budou záviset na počtu zásahů, předpokládáme částku do 200 tisíc korun,“ uvedl tajemník litovelské radnice Radovan Vašíček.

Podle hygienika Libora Mazánka panuje komáří kalamita v Černovíru u starého hřbitova, Chomoutově, Litovli, Střeni a obci Příkazy. Odborníci o kalamitě hovoří tehdy, pokud v obydlené části evidují více než deset útoků komárů za minutu.

Počasí letos komárům přeje. „Bylo hodně sněhu i v nižších polohách a při tání se vytvořila řada tůní, které dlouho nevysychaly. Aby se nakladená vajíčka vylíhla, musí být zaplavená vodou, které bylo letos na jaře dostatek,“ uvedl Mazánek.

O kalamitě se hovoří, pokud v obydlené části evidují více než deset útoků komárů za minutu

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...