Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Energetici opravují škody po silném větru. Na hřebenech Krkonoš dosahoval až síly orkánu

Na Karlovarsku spadl kvůli silnému větru strom na zaparkované auto i na chatu. (21. října 2021) foto: HZS Karlovarského kraje

Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k pátečním 9:00 ještě asi osm tisíc odběrných míst, většina ve Středočeském kraji. Informovala o tom mluvčí energetické firmy ČEZ Soňa Holingerová. Kolem osmé hodiny ranní skupina E.ON odstranila téměř všechny závady na vedení. Silný vítr se v pátek může objevit ještě Praze, části Středočeského a Ústeckého kraje, uvedli meteorologové.
  8:09aktualizováno  22:20

Na hřebenech Krkonoš dosahoval ve čtvrtek vítr až síly orkánu. Na Sněžce meteorologové zaznamenali poryv o rychlosti 162,4 kilometrů v hodině. Druhý nejsilnější náraz v kraji byl ve čtvrtek zaznamenám na Luční boudě, a to až 121 kilometrů za hodinu, uvedla Stanislava Kliegrová z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

ČEZ Distribuce k páteční desáté hodině večerní zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech. Zůstává na Berounsku, Kladensku, Kolínsku, Kutnohorsku, Praze-západ a na Rakovnicku.

Jeho příčinou je velmi silný vítr, právě kvůli němu byl kalamitní stav v kraji vyhlášen ve čtvrtek večer. „Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných míst. Předpoklad odvolání kalamitního stavu bude v sobotu dopoledne,“ sdělila mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

Nyní je zrušen kalamitní stav pro okresy Benešov, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha-východ a Příbram. „Poruchy se nám daří opravovat, bohužel v průběhu dne začalo opět silně foukat především ve středočeském regionu a poruchy nám zde opět přibývaly,“ uvedla Holingerová.

Společnost pracuje na opravě jedenácti poruch na vedení vysokého napětí, zapojily se stovky pracovníků poruchových čet, dispečeři, operátoři call centra a také subdodavatelské firmy. 

„Situace se uklidnila, poruchy na vedení vysokého napětí se nám daří opravovat. Zároveň pracujeme na opravě poruch na hladině nízkého napětí. Předpoklad obnovení dodávky je během zítřejšího dopoledne,“ doplnila mluvčí.

Podle ní mohou být i během soboty hlášeny poruchy, především na hladině nízkého napětí, protože lidé mohou jezdit na kontrolu svých chat a podobně. Pro nahlášení mohou volat na bezplatnou distribuční linku nebo využít webové stránky.

Nejvíce výjezdů spojených se čtvrtečním velmi silným větrem měli středočeští hasiči na Kladensku, přes 200. K dnešnímu ránu zaevidovali přes 1 600 událostí spojených s větrem. Od rána už výjezdů dramaticky nepřibylo, odpoledne převažovaly též zásahy na Kladensku, Nymbursku, Mladoboleslavsku a v Praze-západ. V ranních hodinách bylo v regionu téměř 7 000 odběrných míst bez elektřiny, ve čtvrtek večer jich bylo přes 70 000.

„Vyhlášený kalamitní stav i nadále trvá pro některé okresy Středočeského kraje a pro okresy Náchod, Chrudim, Pardubice. I zde se situace uklidnila, daří se nám připojovat odběratele zpět k distribuční soustavě. V průběhu dne předpokládáme odvolání kalamitních stavů i v dalších okresech,“ uvedla Holingerová.

Kalamitní stavy ČEZ pomalu ruší

V pátek ráno ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v Ústeckém kraji pro okres Děčín a v Libereckém kraji pro okres Česká Lípa. Všechny poruchy jsou na hladině vysokého napětí opraveny, a během dne se předpokládá ukončení oprav i na hladině nízkého napětí.

V pátek byl také zrušený kalamitní stav na Havlíčkobrodsku, v okresech Náchod a Trutnov. Kvůli vichřici trval od čtvrtka 19:00. Všechny poruchy na vysokém napětí energetici odstranili.

Distribuční call centrum ČEZ odbavilo za čtvrteční den více než 16 tisíc hovorů, na webu společnost eviduje více než 60 tisíc přístupů. Předběžný odhad škod na distribučním zařízení je podle Holingerové zhruba 30 milionů korun.

Ve čtvrtek bylo bez elektřiny až 300 tisíc odběrných míst. „Necelých 7 tisíc odběrných míst zůstává bez elektřiny ve Středočeském kraji, 500 odběrných míst v kraji Královéhradeckém a zhruba 700 odběrných míst v kraji Vysočina,“ sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Silný vítr trápil Česko celý čtvrtek. Hasiči měli kvůli odklízení následků větru do čtvrtečního večera přes 3 500 výjezdů. Potíže vítr působil zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, někde poničil střechy.

Popadané stromy na několika místech zastavily dopravu, jak vlakovou tak automobilovou. Kvůli větru byl ještě v pátek ráno omezen provoz třeba na železničních tratích Doksy–Jestřebí ve Středočeském kraji a Horní Cerekev–Dobrá Voda u Pelhřimova na Vysočině, ale také na trati Vojtanov–Bad Brambach kvůli problémům, které vítr způsobil v Německu.

Nejvíce výjezdů spojených se čtvrtečním velmi silným větrem měli středočeští hasiči na Kladensku, přes 200. Nyní už je situace klidná. Celkově zaevidovali přes 1 600 událostí spojených s větrem, počet zásahů ale klesl na 1 210, protože některé ohlášené popadané stromy lidé odstranili před tím, než se k nim hasiči dostali, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Hasiči v Ústeckém kraji měli do půlnoci přes 500 zásahů, na 400 z nich se týkalo popadaných stromů.

Na Náchodsku zranil padající strom člověka.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat