Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Silný vítr působil problémy v dopravě, hasiči měli stovky výjezdů. Do domácností se vrací elektřina, poslední budou připojeny během úterka

Česko

  11:26aktualizováno  21:43
Praha - Silný vítr, který hlavně v neděli večer a v noci na pondělí zasáhl celou zemi, omezil železniční i silniční dopravu. Kvůli spadlým stromům se podle informací na webu Českých drah a policie zastavily vlaky na desítce míst a provoz na řadě silnic. V současné době jezdí vlaky bez omezení, poslední neprůjezdná trať mezi Strakonicemi a Katovicemi byla zprovozněna po poledni, řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová. Výrazně ubylo i míst, která se po vichřici ocitla bez proudu.

Borovice se zaklínila v korunách ostatních stromů a hrozil její pád do silnice. foto: ČTK

Prudké změny tlaku, silný vítr a tisíce domácností bez elektřiny. Na Česko se přihnala Fabienne

Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová uvedla, že se k 21:00 podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí a většinu poruch na vedení nízkého napětí, které vznikly v souvislosti s orkánem Fabienne. „Zůstává několik poruch na vedení nízkého napětí na západě Čech, jedná se však již jen jednotlivé domy, rekreační objekty či chatové osady, které připojíme nejpozději během zítřejšího (úterního) dopoledne,“ sdělila mluvčí. Škody ČEZ předběžně odhaduje na desítky milionů korun.

Společnost E.ON evidovala k 18:00 ještě několik desítek poruch na vedení nízkého napětí. „Odhadujeme, že bez dodávek elektrické energie je v tuto chvíli zhruba 300 odběratelů,“ sdělila mluvčí Martina Slavíková. Všechny poruchy na vedení vysokého napětí už firma odstranila.

Na železnici vítr zastavil po 05:00 provoz na desítce tratí, o dvě hodiny později vlaky podle webu ČD nejezdily na pěti tratích a kolem 10:00 nejezdily už jen mezi Strakonicemi a Katovicemi na trati z Plzně do Českých Budějovic. Podle Pistoriusové i tam byl ale po 12:00 provoz obnoven.

Mezi Opavou a Ostravou kvůli pádu stromů do trolejí vyjely motorové vlaky. V noci byly vedle hlavní trati u Benešova přechodně mimo provoz také některé úseky hlavně v Jihočeském a Moravskoslezském kraji, do spadlého stromu vlak narazil ve Skalici u České Lípy.

Bouře Fabienne řádila v Česku. Místy vítr dosáhl síly orkánu a trhal střechy.
Vítr vyvrátil i takto mohutnou borovici.

Noc na pondělí byla větrná zejména na horách, na Sněžce vítr dosáhl síly orkánu, až 137 kilometrů za hodinu, na Klínovci vítr dosáhl rychlosti až 112 kilometrů v hodině, tedy síly mohutné vichřice. Na hřebenech Krkonoš vítr zastavil lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku a ze Špindlerova Mlýna na Pláně.

Tisíce popadaných stromů

Škody způsobené větrem evidují i Lesy ČR. Vichřice jim o víkendu podle předběžných odhadů poničila 300 000 metrů krychlových dřeva, což je asi 300 000 stromů. Víkendové polomy představují tak čtyři procenta roční těžby Lesů ČR. Nejvíce škod vítr napáchal na Moravě, ve středních Čechách a Plzeňském kraji, přesnější údaje budou mít lesníci v dalších dnech. Na Šumavě podle prvních odhadů polámal vítr 5000 až 7000 stromů, nejvíce je zasažena oblast Prášil na Klatovsku.

Hasiči v Česku vyjížděli v neděli kvůli bouřkám a silnému větru k více než tisícovce zásahů, hlavně ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Odstraňovali spadlé stromy a větve a zajišťovali uvolněné střechy. Počet takzvaných technických zásahů byl téměř šestkrát vyšší, než je dlouhodobý průměr, uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Celkově hasiči jeli k 1270 událostem. Nynější bouře Fabienne byla ale z pohledu hasičů klidnější než orkán Herwart, který se přes Českou republiku přehnal loni v říjnu a způsobil 7309 mimořádných událostí.¨Spadlé stromy omezily provoz i na silnicích. Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn. Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu. V tříkilometrovém úseku mezi Prostějovem a Vyškovem na dálnici D46 vítr povalil dopravní značení do jízdních pruhů.

Středočeské hasiče zaměstnal v noci silný vítr při víc než 200 výjezdech, zasahovali mimo jiné u dvou nehod vlaků, které narazily do spadlého stromu. Ke zhruba 30 událostem byli povoláni v Praze, Libereckém, Zlínském a Královéhradeckém kraji. V Olešnici v Orlických horách spadl na silnici komín místní fary.

Opravy se potáhnou do úterý

V noci se vítr přesunul na Moravu. V Moravskoslezském kraji hasiči zaznamenali od nedělního večera do pondělního rána víc než 150 výjezdů, především k polámaným stromům. V Olomouckém kraji bylo zásahů 90, stromy zde spadly na zaparkovaná osobní auta, železniční trať, dálnice i rodinné domy. Jihomoravští hasiči v noci na pondělí kvůli silnému větru vyjížděli asi na 50 míst. Na Vysočině bylo výjezdů více než 60.

„Relativně větší škody mohly způsobit čtyři spadlé stromy na různých místech kraje na zaparkovaná vozidla, v nichž ale nebyli lidé,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Karviná až do odvolání uzavřela zámecký park.

Fabienne v Německu: spadlý strom usmrtil důchodkyni a těžce zranil malého chlapce

V chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček na Olomoucku byli dva lidé zraněni po pádu stromu na chatu. Skončili v nemocnici. Střechu rodinného domu vítr sroloval ve Štěpánově na Olomoucku, poryv utrhl střechu o rozměru 15 krát 15 metrů v hranické nemocnici.

Před půlnocí měl ČEZ bez elektřiny 140 000 odběrných míst a E.ON na jihu Čech 20 000. „Situace se poměrně zlepšila,“ uvedla kolem 10:00 mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíce poruch v tu dobu energetici řešili v Plzeňském kraji, dále ve Středočeském a Moravskoslezském. E.ON má největší část pracovníků na Písecku. Opravy se potáhnou do úterý.

Závad na vedení vysokého napětí evidoval ČEZ i E.ON kolem 10:00 dohromady zhruba 80. Na Rakovnicku, kde spadlo šest stožárů velmi vysokého napětí, budou muset energetici postavit náhradní vedení. Škody ČEZ předběžně odhaduje na desítky milionů korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!