Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Silný vítr v Praze i Středočeském kraji shazoval stromy na auta a lámal větve

Spadlé stromy a větve omezily také některé příměstské autobusové linky. foto: Twitter Hasiči Praha

PRAHA - Silný vítr v úterý odpoledne v Praze shazoval stromy na auta, uvolňoval plechy a lámal větve. Hasiči zatím vyjížděli v souvislosti s větrem k 23 zásahům. Vyplývá to z vyjádření jejich mluvčího Martina Kavky na twitteru. Spadlé stromy a větve omezily také některé příměstské autobusové linky.
  15:33aktualizováno  19:14

„Do 15:00 jsme vyjížděli k 23 případům v souvislosti se silným větrem. Nejvíce to jsou popadané stromy a uvolněné plechy,“ napsal Kavka. Stromy na auta spadly v Bohnicích a ve Vršovicích, na komunikace je vítr shodil třeba v Kolodějích nebo v Braníku.

V ulici Klikatá v Jinonicích hasiči odstranili spadlé větve z několika stromů. „Ve Strašnicích pak spadla klimatizační jednotka ze střechy domu na komunikaci,“ uvedl mluvčí.

Stromy spadlé na silnici omezily po 14:00 provoz příměstských autobusových linek 335, 386 a 629, vyplývá z webu Pražské integrované dopravy (PID). Některé spoje jely odklonem, do obce Nechánice byl provoz přerušen.

Výjezdy i mimo Prahu

K desítkám případů vyjeli od úterních 14:00 také středočeští hasiči. Nejvíce výjezdů mají v okresech Praha-západ, Praha-východ a Kladno, přibývá také událostí na Mladoboleslavsku, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Hasiči v kraji od 14:00 vyjížděli k 86 událostem. „Nejzasaženějšími oblastmi zůstávají Praha-východ a Praha-západ. Typ událostí se nemění, stále jde o popadané stromy,“ řekla mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.

Ve Středočeském kraji bylo v úterý kvůli poruchám způsobeným silným větrem bez elektřiny asi 15 000 domácností. Před 16:00 se podařilo řadu poruch odstranit a bez proudu zůstalo kolem 6000 odběrných míst, po 18:00 zůstává bez elektřiny asi 3500 domácností. ČEZ stále eviduje v kraji 14 poruch na vedení vysokého napětí. Nejhorší situace byla kolem Prahy a na Benešovsku, Nymbursku a Kolínsku, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

„Přehnal se silný vítr, popadaly stromy do vedení. Jsme v terénu, pracujeme na obnovení dodávky elektřiny,“ řekla Holingerová. Dodala, že ČEZ zvyšoval počet pracovníků v terénu, ale i na dispečinku a callcentru. Podle ní by měli technici všechny poruchy odstranit dnes večer.

Výstraha před silným větrem vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) platí zejména pro západní, střední a východní Čechy a také pro Prahu od úterního rána do 21:00.

Zasažen i Ústecký kraj

Silný vítr lámal stromy i v Ústeckém kraji. Dvě desítky popadaných stromů odklidili hasiči. Ve dvou případech spadl strom na dráty elektrického vedení, v ostatních na vozovku a u obce Holedeč na Lounsku na kolejiště, vyplývá z údajů, které poskytli krajští hasiči.

„Stromy jsou z části odklizené,“ řekl hasič z operační ústředny Ústeckého kraje. Nyní hasiči pracují na předměstí Litoměřic a u Ústí nad Labem, dodal.

Popadané stromy částečně omezily dopravu. „Nešlo ale o žádné hlavní a zásadní tahy,“ doplnil hasič.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!