Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Meteorologové varují před extrémním větrem. Místy může dosáhnout rychlosti až 140 km/h, hasiči jsou v pohotovosti

Výstraha před nebezpečím, které může způsobit orkán Ciara (Sabine). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstraha před nebezpečím, které může způsobit orkán Ciara (Sabine). | foto: ČHMÚ

Praha Meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí výstrahy před větrem, který má v neděli zasáhnout Českou republiku. V noci má být podle jejich předpokladu vítr na většině území republiky velmi silný, postupně ale zesílí a v pondělí bude foukat extrémně silně. Zejména v západní polovině ČR bude mít v nárazech ojediněle rychlost až 140 kilometrů v hodině.

„Jsme od půlnoci preventivně na značkách, řešíme opatření kvůli orkánu a koordinuji aktivity a opatření Ředitelství silnic a dálnic, Správy železnic, Řízení letového provozu, ČEZ a ČEPS,“ napsal serveru Lidovky.cz ministr dopravy Karel Havlíček.

V pondělí večer a v noci vítr přechodně zeslábne, aby se v úterý ráno vrátil s menší intenzitou, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V této souvislosti upozorňuje, že vítr může lámat stromy a způsobovat problémy v dopravě a dodávkách elektřiny.

„Nechceme nic podcenit, vypadá to, že to bude silnější, než se předpokládalo. Dali jsme dohromady několik stovek lidí na úrovni dispečerů, pracovníků údržby, odtahovky, energetiky, připravujeme pro jistotu mobilní zdroje a techniku. Nemusí to být nic vážného, ale je lepší být přípraven,“ uvedl Karel Havlíček. „Vůbec poprvé tak funguje koordinovaná skupina veškeré dopravy a energetiky,“ dodal.

V Čechách a na severu Moravy a Slezska meteorologové v neděli v noci očekávají vítr s nárazy nad 90 kilometrů v hodině, na horách na severu země může dosáhnout až síly orkánu. Na jihu Moravy má podle nich vítr výrazněji zesilovat v pondělí dopoledne, kdy bude přes Česko směrem k východu postupovat výrazná studená fronta. Za ní se vítr změní na západní a především v Čechách dosáhne ojediněle v nárazech kolem 140 kilometrů v hodině, na Moravě kolem 90 kilometrů v hodině.

Na oficiálním webu ministerstva dopravy se koncentrují všechny aktuální informace od ŘSD, ČEZ, ČEPS, Správy železnic či ŘSD a ŘLP. „Vytvořili jsme speciální tým z šéfů všech uvedených organizací a všechny kroky se s nimi koordinují,“ uvedl Karel Havlíček. Uvedenou stránku najdete zde.

V úterý ráno a dopoledne vítr opět zesílí a bude foukat místy rychlostí kolem 70 kilometrů v hodině, ojediněle i vyšší.

Podle informací ministerstva průmyslu a obchodu jsou vzhledem k očekávané situaci v pohotovosti hasiči, silničáři i energetici. Meteorologové i hasiči doporučují lidem, aby sledovali aktuální situaci, zajistili okna a dveře, odstranili, případně upevnili volně uložené předměty a omezili pohyb venku i jízdu autem. Neměli by se zdržovat či parkovat v okolí starších budov, větších stromů a vysokých stožárů, nemají ani chodit za silného větru do lesa a přibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. Motoristé by měli jezdit maximálně opatrně. Návštěvníci hor mají omezit horské túry a respektovat pokyny horské služby. V případě bezprostředního ohrožení mají lidé volat hasiče na číslo 112 nebo 150.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...