Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr a sníh komplikují dopravu v Česku. Spadlý strom zabil muže v autě

Kolona kamionů na 80,5. kilometru D8 směrem do Německa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolona kamionů na 80,5. kilometru D8 směrem do Německa. | foto: ČTK

Praha  Silný vítr, mokrý sníh a sněhové jazyky ve středu mnohde zkomplikovaly dopravu. Hasiči stejně jako v úterý odstraňovali popadané stromy ze silnic a železničních tratí, energetici sotva opravili problémy s dodávkami proudu po úterním větru a už byli přivoláni k novým.

Bez elektřiny jsou tisíce domácností a její výpadky omezily i dopravu některých vlaků. Následky počasí mají i svou oběť, na Mladoboleslavsku ráno spadl strom na projíždějící auto a muž uvnitř utrpěl vážné zranění hlavy, kterému podlehl. Na několika řekách ráno platil první povodňový stupeň, dál platí výstraha meteorologů na silný vítr a sněhové jazyky.

V Libereckém a Královéhradeckém kraji napadlo přes noc až 20 centimetrů sněhu, nejvíc v Jizerských horách a Krkonoších. Těžký sníh ohýbal stromy, vítr tvořil sněhové jazyky a závěje. Hasiči vyjížděli k desítkám událostí, kdy silnice zablokovaly popadané větve a stromy. Například mezi Desnou a Dolním Polubným v Jizerských horách spadlý strom na čas přerušil dopravu na železnici z Tanvaldu na Harrachov. U Pilníkova na Trutnovsku pak najel vlak na větev. Zpoždění nabíraly kvůli spadlým stromů i další vlaky v regionu. Vítr zastavil některé krkonošské lanovky a vleky nebo kabinovou lanovku na Ještěd v Liberci.

V Libereckém kraji napadlo přes noc na 5. února 2020 až 20 centimetrů sněhu.
Sněžení 5. února 2020 od rána komplikovalo dopravu na dálnici D8 mezi Ústím nad...

Sněžilo i v Ústeckém kraji, kde to ztížilo dopravu například na dálnici D8 mezi Ústím nad Labem a Německem. Brzy ráno tam na 82. kilometru uvízly kamiony a tunel ve směru do Německa byl zhruba dvě hodiny uzavřen. Nehoda nákladního auta, které sjelo do příkopu, zavřela dopoledne silnici I/7 mezi Křímovem a Horou Svatého Šebestiána.

Řadu nehod nákladních aut a dodávek, které sjely do příkopu, policisté vyšetřovali také na Vysočině, kde od noci místy sněží.

Pardubický kraj a Moravu trápil zejména silný vítr, případně vydatné srážky. Hasiči tam odstraňovali popadané kmeny, čerpali vodu a čistili toky. Například ve Zlínském kraji jsou kvůli silnému větru opět bez elektřiny stovky míst v distribuční síti společnosti E.ON, mimo jiné v okolí Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku či u Slušovic na Zlínsku. V celé zemi firma eviduje osm poruch na vedení vysokého napětí a zhruba 3750 domácností bez elektřiny, přičemž na Moravě je šest poruch na vedení vysokého napětí.

S výpadky elektřiny bojují i České dráhy na trati mezi Brnem a Přerovem, kde kvůli tomu jezdí mezi Ivanovicemi na Hané a Nezamyslicemi náhradní autobusy.

Pro středu platí varování meteorologů na silný vítr pro většinu republiky. Sněhové jazyky se budou tvořit hlavně v příhraničních oblastech Olomouckého a Moravskoslezského kraje a v části Vysočiny. Pro některé oblasti ve Zlínském a Jihomoravském kraji platila do středečního poledne povodňová bdělost.

Hladiny řek začaly kvůli vydatným srážkám výrazně stoupat v úterý ráno, na několika místech Zlínského kraje překročily druhý povodňový stupeň. Večer a v noci na středu voda ale opadla. V úterý vyvrácené stromy poškodily dráty elektrického vedení, což odstřihlo od proudu zhruba 16 500 domácností, během noci se podařilo všechny dodávky obnovit.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč