Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po teplých dnech začalo v Česku sněžit. Meteorologové varují před silným větrem a sněhovými jazyky

Kvůli popadaným stromům byla například uzavřená frekventovaná silnice mezi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli popadaným stromům byla například uzavřená frekventovaná silnice mezi... | foto: ČTK

PRAHA Po několika mimořádně teplých dnech v úterý začalo v Česku místy sněžit a sněžení bude v části republiky zřejmě trvat až do půlnoci. Na horách podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) připadne až 25 centimetrů sněhu. Ústav varoval i před silným větrem, který zasáhne Česko také ve středu, sněhovými jazyky a zvýšením hladiny řek. Vyplývá to z aktuálních informací ČHMÚ.

Výstraha před sněžením platí pro příhraniční okresy v severní polovině republiky i část Vysočiny a Pardubického a Olomouckého kraje. „Do půlnoci v polohách nad 400 metrů (nadmořské výšky) se bude tvořit nová sněhová pokrývka,“ sdělili pracovníci ČHMÚ. „Na Českomoravské vrchovině, ve východních Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku napadne místy až deset centimetrů nového sněhu. Na horách se očekává až 25 centimetrů nové sněhové pokrývky,“ doplnili. Sněžit bude podle nich také ve čtvrtek.

Na střední a severní Moravě a ve Slezsku se mohou ve středu po celý den kvůli kombinaci sněžení a větru tvořit sněhové jazyky, které mohou být zrádné hlavně pro motoristy. Výstraha platí pro část Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Téměř po celou středu také potrápí většinu Česka opět silný vítr, který již v úterý působil problémy v dopravě i dodávkách elektřiny. „Během druhé poloviny noci na středu bude vítr zesilovat, nejdříve na severozápadě Čech a postupně i na ostatním území. V čerstvém severozápadním až severním proudění nárazy větru budou přesahovat 65 kilometrů za hodinu. Zítra (ve středu) večer bude vítr slábnout,“ oznámili meteorologové.

Mokrý sníh a silný vítr mohou poškozovat stromy či dráty elektrického vedení, opět mohou nastat problémy v dopravě. Řidiči by měli jezdit opatrně a nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor vzít i zimní řetězy a na horách dodržovat pokyny Horské služby. V oblastech, kde se objeví sněhové jazyky, mohou být některé silnice nesjízdné.

Navíc v úterý odpoledne ČHMÚ varoval také před zvýšením hladiny toků v povodí řeky Moravy v části Jihomoravského a Zlínského kraje. Meteorologové nevylučují, že hladiny mohou krátkodobě dosáhnout i druhého ze tří stupňů povodňové aktivity, tedy povodňové pohotovosti. Voda se zřejmě nevylije ze břehů, ale může například ohrozit stabilitu stromů v podmáčené půdě. Výstraha před nárůstem hladin platí do středečních 12:00.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...