21. května 2017 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr zastavil oba úseky kabinové lanovky na Sněžku

Kabinová lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kabinová lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku. | foto: MAFRA - Radek Kalhous

PEC POD SNĚŽKOU Silný vítr v neděli zastavil kabinovou lanovku na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek lanovky. Řekl to pracovník lanovky. Provoz lanovky na Sněžku je možný do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. V neděli dopoledne dosahoval vítr na Sněžce kolem 80 kilometrů v hodině, i v nižších polohách foukal rychlostí přes 60 kilometrů.

Provoz na horním úseku vítr zastavuje výrazně častěji než na dolním, který vede do mezistanice Růžová hora. „Spodní úsek stojí kvůli větru málokdy,“ řekl pracovník lanovky. Naposledy horní část nejela v pátek, v sobotu jela celá lanovka. Pokud jede jen první úsek, mohou lidé na Sněžku z Růžové hory dojít po značené trase dlouhé asi 2,5 kilometru.

Pokud lanovku neomezuje vítr, je v nynější letní sezoně v provozu denně od 08:00 do 19:00. Na hřebenech Krkonoš bylo dnes dopoledne slunečné počasí s modrou oblohou. Teplota na Sněžce byla poměrně nízká, pohybovala se kolem dvou stupňů nad nulou. V údolích bylo tepleji, středisko Pec pod Sněžkou hlásilo asi 14 stupňů.

Kabinová lanovka na Sněžku je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček na lanovce z roku 1949.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz