Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šimpanz zřejmě zabil lachtana. Hodil mu kámen a ten ho spolknul

Česko

  14:07
LIBEREC - V liberecké zoologické zahradě uhynul lachtan hřivnatý Nico. Sedmiletý samec spolkl kámen velký jak lidská pěst a nepřežil operaci, při které mu jej chtěli veterináři vyjmout ze žaludku. Kámen tam zřejmě hodil šimpanz, který obývá sousední výběh.

Lachtani v zoo - ilustrační foto. foto: František VlčekLidové noviny

Jde už o třetího lachtana z liberecké zoo, který zemřel kvůli cizorodým předmětům v trávicím ústrojí. Veterináři nevědí, jak se kámen mohl do bazénu dostat. Podle nich ho tam nemuseli hodit návštěvníci, ale šimpanzi, kteří obývají sousední výběh.

"Dali jsme tam sice sítě, ale jakmile vidí známé tváře ošetřovatelů, upozorňují na sebe tím, že po nich něčím házejí, třeba i drny nebo kameny," ředitel zahrady David Nejedlo. Po minulé nehodě už nechalo vedení zahrady upravit bezpečnostní skla na bazénu, aby do něj nemohly padat předměty, které drží návštěvníci v rukou.

Podle zoologa Luboše Melichara lachtan chřadnul delší dobu, byl apatický a odmítal žrát. Zahrada proto svolala konzilium předních odborníků. V narkóze lachtana zrentgenovali a nařídili operaci, pří níž přestal samec dýchat.

Lachtani často polykají nestravitelné předměty
První lachtan z libereckého chovu uhynul v roce 2004 v pražské zoo, kde našel kvůli rekonstrukci libereckého bazénu dočasné útočiště. V žaludku měl přes 7,5 kilogramu cizích předmětů, kameny, propisovačky, mince nebo hodinové součástky. V roce 2007 uhynul jeho potomek, dvouletá samice, jež spolykala celou hromadu nestravitelných předmětů. Podle Melichara lachtani reagují na pohyb. "Pokud vidí něco padat vodou, myslí si, že je to ryba a skočí po tom," dodal.

Lachtani hřivnatí patří v liberecké zoo k největším lákadlům a většina lidí si návštěvu plánuje tak, aby stihla krmení v 10:30 nebo v 15:00. Naklánějí se přes betonovou zídku s nízkým sklem, které tvoří okraj bazénu. Častokrát přitom mají plné ruce věcí. Samec Nico byl v Liberci čtyři roky a zplodil tam samici Mano. Zahrada má ji a dvě další chovné samice. K nim bude nyní shánět nového samce.

Domovinou lachtana hřivnatého jsou vody s písečným či plochým pobřežím na jihu Jižní Ameriky. K jejich přirozeným nepřátelům patří hlavně žraloci a kosatky. Kvůli své kůži a obav rybářů ze zničení rybích populací byl lachtan v minulosti hromadně vybíjen. Dospělý samec dorůstá velikosti až 2,5 metru a váží 250 kilogramů. Samice je o něco menší a dosahuje hmotností kolem 140 kilogramů. Lachtani se dožívají přibližně 25 let.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat