Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Šimpanz zůstal u drtiče ořechů

Česko

Nedávno zveřejnil časopis Archaeology deset nejpřekvapivějších objevů roku 2007. Pavla Titze z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice zaujal pravděpodobně první archeologický výzkum lokality obývané kdysi šimpanzi. Na území dnešního Pobřeží slonoviny objevili odborníci z univerzity v Calgary shluky oblých kamenů. Patrně sloužily před 4300 lety lidoopům k roztloukání ořechů. Analýza organické hmoty zachycené v mikrospárách na povrchu kamenů umožnila datování i určení druhů ořechů. Šlo o plody běžně konzumované šimpanzi, ale pro člověka nepoživatelné.

Vedoucí týmu Julio Mercader se domnívá, že používání kamenných „louskáčků“ mohla být jedna ze schopností vlastní společnému předchůdci šimpanzů a dnešního člověka. Užívání kamenů k roztloukání ořechů je na první pohled myšlenkově snadnou záležitostí. Přitom jde o velice komplexní řetězec jednotlivých operací. Šimpanzi museli vědět, že na kvalitní louskáčky se lépe hodí mimořádně tvrdé kameny. Dále museli znát naleziště takové horniny a museli ji plánovitě přinášet z relativně vzdálených míst. Ovšem šimpanzi, na rozdíl od člověka, už nezvládli výrobu ostrých nástrojů k řezání a bodání. Nepřímým důkazem jsou menší odštěpky z kamenů, které vznikaly při drcení ořechů. Prozatím odborníci nepozorovali, že by šimpanzi tento vedlejší produkt s ostrými hranami použili k řezání či bodání.

***

Převzato z pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá tuto sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha. Text zkrátila redakce LN.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...