Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Singapur se prudce odrazil ode dna, roste o třetinu

Česko

SINGAPUR Singapurská ekonomika v prvním čtvrtletí rostla v přepočtu na celý rok tempem 32,1 procenta. Singapur už se tak zcela vzpamatoval z nejhlubší hospodářské recese. Jeho vláda očekává, že růst bude pokračovat i v letošním roce. Ve čtvrtém čtvrtletí ještě ekonomika vykazovala pokles ročním tempem 2,8 procenta.

Výsledek vysoko překonal odhady analytiků. V anketě agentury Reuters totiž ekonomové v průměru předpokládali, že ekonomika poroste tempem 18,4 procenta. Je to i rekordní růst od roku 1975, kdy se tyto údaje začaly v Singapuru sledovat. V meziročním srovnání činil růst hrubého domácího produktu 13,1 procenta a také vykázal výrazné zlepšení. Ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika meziročně vzrostla o čtyři procenta. Meziroční růst HDP rovněž překonal odhady analytiků, kteří čekali růst v rozsahu 11 procent.

Ministerstvo zároveň zlepšilo výhled na celý letošní rok a předpokládá, že hospodářství by mohlo vykázat růst od sedmi do devíti procent. Loni přitom singapurská ekonomika o dvě procenta klesla.

Mezi růstem přepočteným na celý rok a meziročním růstem HDP je podstatný rozdíl. Růst přepočtený na celý rok vyjadřuje, o kolik by ekonomika za celý rok vzrostla, pokud by si zachovala tempo růstu v prvním čtvrtletí.

Na vysoké tempo růstu musela reagovat i singapurská centrální banka. Hned včera výrazně zpřísnila měnovou politiku, upravila pásmo pro pohyb měny a de facto tak revalvovala singapurský dolar. Banku k tomuto kroku vede hlavně riziko růstu inflace, které může růst spustit. Centrální banka tak přechází k politice postupného zvyšování kurzu měny. Vůči americkému dolaru v reakci posílila většina asijských měn.

„Singapurská ekonomika se zotavila z útlumu a my očekáváme, že v procesu oživení bude ještě pokračovat. Zároveň se ale zřejmě bude zvyšovat tlak na růst inflace,“ píše se ve sdělení centrální banky.

Na rozdíl od většiny centrálních bank ve světě má singapurská centrální banka zcela jiné postavení. Není centrální bankou v pravém slova smyslu. Měnovou politiku nestanovuje pomocí úrokových sazeb. Místo toho ovlivňuje kurz měny a podle potřeby posouvá fluktuační pásmo.

Autor: