Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Sinice už přebírají vládu

Česko

  15:19
BRNO - Bagrování nánosů ze dna Brněnské přehrady jasně vypadlo ze seznamu možných scénářů boje se sinicemi, které nádrž opět zamořují svými jedovatými toxiny.
Sinice - ilustrační foto.

Sinice - ilustrační foto.

Důvod je jasný: Na tak rozsáhlý zásah nemá nikdo k dispozici dostatek peněz.

Studie proveditelnosti, kterou nyní připravují odborníci ze společnosti Pöyry Environment, tak posuzuje pět možných postupů a jejich kombinací. Za studii, která by měla být hotova do šesti měsíců, zaplatí Jihomoravský kraj kolem tří milionů korun.

Lidé si nyní mohou užívat posledních dnů, kdy letos hygienici koupání pouze nedoporučují, ale ještě ho nezakázali. Odborníci firmy už ale začínají psát scénáře dalšího postupu. Je mezi nimi dočasné snížení hladiny přehrady či na omezenou dobu úplné vypuštění nádrže, provzdušňování vody, úprava sedimentů například vápněním a takzvané ošetření vodního sloupce neboli zásah přímo ve vodě.

„Varianty jsou kombinovatelné a je důležité najít ten nejvhodnější způsob,“ uvedl jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. „Musíme předběžně zjistit, která z opatření jsou uskutečnitelná, aniž by došlo k nějakým vedlejším konfliktům,“ vysvětluje Radek Maděřič ze společnosti Pöyry Environment. Stejně jako další odborníci však zdůrazňuje, že navržená opatření budou jen krátkodobá.

„Obdobná jsme navrhovali už dříve. Budou znamenat pomoc pro samotnou nádrž, ale situaci jako celek definitivně neřeší,“ doplnil.

Tím zásadním, co by dokázalo přehradu vrátit Brňanům zpět jako oblíbené přírodní koupaliště, je zamezení dalšího přísunu sloučenin fosforu, kterými se sinice živí. Do přehrady přitékají z nedokonale vyčištěných odpadních vod v povodí, ze spláchnutých hnojiv a povrchů polí.

„Konečným řešením je zajistit čistou vodu, která do nádrže přitéká. Prostě se lidstvo musí začít chovat trochu mravněji,“ s nadsázkou podotkl Maděřič.

Odborníci stejně jako hygienici věří, že jednou bude voda v přehradě opět bezpečná ke koupání. Kdy tomu tak ale bude, o tom nechce nikdo zatím spekulovat. Letošní vyhlídky nejsou navíc kvůli počasí vůbec růžové.

„Obáváme se, že kvalita vody se mohla prudce zhoršit. I proto jsme namísto měření v dvoutýdenním intervalu odebrali vzorky už po týdnu. Výsledky však budeme znát až ve čtvrtek,“ sdělil včera Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice v Brně. Zatím se v přehradě koupat dá, i když kvalita vody není nejlepší. „Dlouho to ale asi nebude,“ míní hygienici.

Autoři: