Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Sinicím se daří, v teple se množí

Česko

Omezené koupání vyhlásili hygienici na dalších nádržích. U mnoha dalších přehrad a jezer platí varování.

OSTRAVA/ZLÍN/OLOMOUC Velké množství sinic se objevilo v přehradě Bystřička na Vsetínsku. Hygienici jí při hodnocení kvality vody přidělili druhý nejhorší výsledek: je nevhodná ke koupání.

„Pokud přeci jen někdo toto varování neuposlechne, neměl by se poté utírat do ručníku, ale pořádně se omýt pitnou vodou,“ varovala Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Bude-li množství mikroorganismů dále stoupat, vyhlásí zákaz koupání.

Na Zlínsku mají lidé jednu naději: zlepšila se situace na přehradě v Luhačovicích. Sinic je tam méně, odborníci tak nádrž přeřadili z kategorie zhoršená kvalita vody do kategorie voda vhodná ke koupání, nicméně s nižší průhledností. Vzorky v šesti z osmi přírodních koupališť hygienici sbírali v pondělí. V retenční nádrži Všemina, štěrkovišti v Novém Hrozenkově a přírodním koupališti Albatros v Ostrožské Nové Vsi je voda vhodná ke koupání. Vodní nádrž v Horní Bečvě zařadili stejně jako přehradu v Luhačovicích do kategorie dvě.

Vzorky vody ze slepého ramene řeky Morava Pahrbku a z otrokovického Štěrkoviště budou odebírat následující týden v pondělí.

Problémy hlásí i Žermanice Hygienici měří kvalitu vody v nejvýznamnějších přírodních koupalištích po celé Moravě. A sinic mírně přibývá, v teple se množí. Například v Žermanické přehradě na FrýdeckoMístecku stále zůstává kvůli sinicím zhoršená kvalita vody.

Kvalita vody ve všech ostatních nádržích i nadále nepředstavuje riziko pro koupající, řekla krajská hygienička Helena Šebáková.

Naopak příjemné zprávy hlásí z Olomouce. Ani vysoké teploty a nápor rekreantů nesnížily kvalitu vody v přírodních jezerech Poděbrady u Olomouce. „Voda je tam stále vysoké jakosti a lidem by po koupání neměly hrozit zdravotní potíže,“ řekl Karel Freudmann z Krajské hygienické stanice v Olomouci. „Na Poděbradech jsou hydrogeologické podmínky tak dobré, že biologické oživení vody nastává až mnohem později,“ uvedl.

Vodní nádrž Plumlov v sousedství Prostějova, která na střední Moravě patřila k nejproblémovějším, letos problémy nehlásí. A ani nemůže - je právě kvůli množství sinic a nánosům bahna vypuštěná. Vodohospodáři se snaží obnovit její biologickou rovnováhu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: