Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Situaci zachraňují cizinci

Česko

Zahraničním zubařem se mohou Češi chlubit, aniž by jezdili za hranice. Na mnoha tuzemských poliklinikách ordinují cizinci, našich stomatologů se nedostává.

TOUŽIM/BRNO Ve své mateřštině bych ani neuměl říci taková slova, jako je kořen či sklovina, přiznává Chadi Al-Saman. Pochází ze Sýrie, ale je zubním lékařem v Toužimi v západních Čechách. Odolal už i tomu, když ho lákali za lepším výdělkem do arabské Dubaje.

„Tam chtějí jen lidi s praxí, absolvent by tam neměl šanci. Nabízeli mi to, ale musel bych zahodit léta praxe a na češtinu zapomenout,“ dodává lékař, který v Česku žije deset let. Vystudoval v Plzni a nyní si zřídil s kolegou praxi. „Pro místní lidi to bylo nejdříve překvapení, někdy dost nevěřícně hleděli, ale už si zvykli,“ poznamenává.

Není jediným cizincem, který pomáhá lidem v České republice s bolavými zuby. Brněnský lékař Walid Al-Awad pracuje v České republice už sedmnáct let. Situaci po přestěhování měl o to horší, že obor vystudoval v Damašku. „Musel se učit česky, to byl veliký rozdíl,“ poznamenává jeho zdravotní sestra. Předtím působila u několika jiných zubních lékařů, ale s Al-Awadem spolupracuje už od roku 1992. „Je to o naturelu,“ říká zdravotnice.

O studium stomatologie na některé z českých lékařských fakult je mezi cizinci docela zájem. Například na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity nyní obor spolu s 287 tuzemskými studenty studuje v češtině i 78 Slováků a dva Chorvaté. „V angličtině se stomatologii věnuje celkem jedenadvacet studentů, osm z Velké Británie, tři ze Švédska, po dvou z Kypru, Tchaj-wanu a z Řecka a po jednom z Itálie, Izraele, Nigérie a Pákistánu. Ti si studia také sami hradí,“ uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Kolik ze zahraničních absolventů ale nakonec otevře svoji praxi v České republice, škola neeviduje.

Podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka se nemůžeme spoléhat na to, že by nedostatek zubních lékařů u nás vyřešili cizinci. „Když se podíváte na počty zubních lékařů, kteří přicházejí z jiných zemí, tak to sice lehce stouplo, ale stále jich je méně než 200. To, že by přišel větší počet zubních lékařů z Evropské unie, je nereálné. A z těch, kteří u nás studují, pak většina vzdělání, které je uznávané kdekoli v Evropě, využijí jinde.“ dodal.

Mnozí cizinci ale v České republice zůstávají i proto, že doma by tak dobré podmínky pro práci neměli. „Mám tady velmi výhodnou pozici. Na Ukrajině je zubařů hodně,“ potvrzuje stomatoložka Uljana Dolynovská, která ordinuje v Brně dva roky. Vystudovala ve Lvově, do České republiky následovala manžela, který tu získal práci. U nás jen složila na ministerstvu zdravotnictví nutné „rozdílové“ zkoušky. Problémy s češtinou nemá. „Klientů mám hodně, opravdu spoustu, ale beru ještě i další. Doma bych jich asi tolik neměla,“ doplnila devětadvacetiletá zubařka.

„Nepočítám-li kolegy ze Slovenska, kterých v Brně pracují desítky, jsou tu zahraniční zubaři spíše výjimkou,“ podotkl předseda brněnské oblastní pobočky České stomatologické komory Radek Peřina.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!