Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sjezdové lyžování má další oběť

Česko

Čtrnáctiletý Čech zahynul v Rakousku * Podle odborníků je úrazů stále více * Horská služba už má na kontě více než 5000 zásahů

PRAHA/SALCBURK Dva mrtví Češi na sjezdovkách za poslední tři dny. Po dospělém muži, který v neděli nezvládl trať ve Špindlerově Mlýně, zemřel i chlapec - čtrnáctiletý lyžař zahynul na následky srážky na svahu v rakouském horském středisku Bad Gastein u Salcburku.

Záchranáři upozorňují na bezohlednost řady rekreantů a vyzývají k větší opatrnosti. Proti minulým letům totiž přibylo i vážných úrazů a zásahů horské služby vůbec. „I když letošní zima není nějak výjimečná, máme asi o třetinu víc zásahů než v předchozích letech,“ řekl náčelník Horské služby Jiří Brožek.

Zatím poslední české oběti - čtrnáctiletému mladíkovi se podle rakouských záchranářů stalo osudným, že chtěl s kamarádem přejet křížem sjezdovku, aby se dostali k jiné lanovce. Při riskantním manévru se srazil s osmatřicetiletým švédským turistou.

Podle agentury APA byli oba zranění lyžaři v pondělí vrtulníkem přepraveni do nemocnice ve Schwarzachu, kde český lyžař ještě týž den zraněním hlavy podlehl. Další podrobnosti k tragické nehodě odmítli rakouští policisté i zdravotníci sdělit s odkazem na výslovné přání rodiny. Jisté je jen to, že chlapec měl přilbu, která ho však nedokázala ochránit před těžkými zraněními hlavy, kterým podlehl. Tento případ není rozhodně prvním, za kterým pravděpodobně stála riskantní jízda, nebo bezohlednost. Jak rakouští, tak čeští horští záchranáři upozorňují na to, že v zimních střediscích je čím dál víc lidí a sjezdovky bývají přeplněné. Tím pádem pak snadněji dochází ke kolizím mezi lyžaři.

Dosud na českých horách v sezoně zahynulo sedm lidí. Česká Horská služba si od prvního prosince připsala přes pět tisíc zásahů. „Zdaleka ale ne všechny jsou následkem úrazů na sjezdovkách. Zasahovali jsme například u komplikací jednoho z rekreantů na jeho chatě, nebo jsme asistovali při převozu těla italského běžkaře při závodech družstev,“ uvedl její náčelník Brožek.

„I když není mnoho sněhu, paradoxně tato situace nahrává vyššímu počtu úrazů. Řada areálů je zasněžována uměle a tato hmota má jiné vlastnosti než přírodní prašan. Kvůli tomu jsou sjezdovky rychlejší a tvrdší. Navíc, když přes den kvůli vyšším teplotám povolí a v noci přemrzne, je to slušná ledovka,“ vysvětlil častou příčinu úrazů.

Podle Brožka má podíl i stále kvalitnější vybavení lyžařů a modernizace areálů. „Carvingové lyže umožňují dělat oblouky, které lyžaře zrychlují, když se k tomu přidá rychlejší sjezdovka, je to nebezpečná kombinace. Svůj podíl mají i sedačkové lanovky, Lyžař se posadí na lavici a jede. Nahoře pak zjistí, že dolů to nebude tak jednoduché, jak si myslel,“ říká šéf záchranářů.

***

„Řada areálů je zasněžována uměle a hmota má jiné vlastnosti než přírodní prašan.“

Úmrtí a zranění na sjezdovkách z poslední doby Těžká zranění hlavy nepřežil počátkem měsíce muž (35 let), který vjel z harrachovské sjezdovky do lesa. Po pádu na sjezdovce ve Špindlerově Mlýně zahynul lyžař 24. února. Nepomohla mu ani přilba. Vážným zraněním skončila minulý týden v Rakousku nehoda českého mladíka, který se vyhýbal malé, shodou okolností rovněž české holčičce. Tamní záchranáři se tehdy pozastavovali nad tím, že její rodina nehodu ani neohlásila a nechala mladíka ležet ve sněhu v bezvědomí. Po srážce v pátek odváželi sedmiletou holčičku s vážným úrazem břicha ze zadovského areálu. Její otec podal na policii oznámení na lyžaře, který měl srážku způsobit.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...