13. dubna 2012 9:31, aktualizováno  11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Škárka dostal 3 roky vězení. Bárta podmínku, uplácel

Jaroslav Škárka 3 roky vězení za podvod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Škárka 3 roky vězení za podvod | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vít Bárta uplácel, za což dostal 18 měsíců s odkladem 30 měsíců, propadla také částka 660 tisíc určená podle soudu na uplácení. Jaroslava Škárku senát poslal za podvod na 3 roky za mříže a také mu zakázal 10 let vykonávat poslanecký mandát.

Obžalovaný Škárka se podle soudu dopustil podvodu, když z Bárty vylákal peníze, aby ho mohl později zdiskreditovat. Soudce Jan Šott označil jeho chování za "hanebné", lži, které Škárka rozšiřoval, jsou podle soudu hloupé a naivní. "Nerozlišuje mezi expresivním výrazem a lží," přečetl Šott mimo jiné v přibližně hodinu a půl dlouhém zdůvodnění svého rozsudku. 

Bárta si podle soudu zase bezúročnými půčkami - 500 tisíc pro Kristýnu Kočí a 160 tisíc pro Škárku - kupoval loajalitu poslanců VV, čímž podle soudu uplácel. Soud se ztotožnil s Bártovou obhajobou, nikoliv však s tím, že nespáchal trestný čin. Podle Šotta Bártovi pomohla řada polehčujících okolností. "Ke skutkům se přiznal, ačkoliv je nepovažoval za trestný čin," uvedl. Nelze pominout fakt, že si penězi Bárta chtěl zavázat spolustraníky a dopustil se toho v nejvyšších politických patrech.

Rozhodnutí je nepravomocné. Bárta i Škárka se na místě proti rozsudku odvolali.

Způsob předání peněz Vítem Bártou Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi, kteří ho již v té době kritizovali, v obálkách jako "přátelskou půjčku" by podle soudce Jana Šotta byl neobvyklý i v případě, že by všichni opravdu byli přátelé, což neplatilo. Takhle prý šlo o úplatek formou půjčky.

Předseda senátu se v odůvodnění rozsudku mimo jiné zastavil u "podvržené nahrávky", na základě které označil výpověď Jaroslava Škárky za lživou. Škárkovi přitížily "zcela zavrženíhodné pohnutky" - jako poslanec vylákal peníze s cílem dehonestace Bárty, i další Škárkovo chování po spáchání trestního činu bylo podle Šotta zákeřné.

"Byl jsem odsouzen a v tuto chvíli samozřejmě rezignuji na své politické funkce. Pozastavím členství ve Věcech veřejných, rezignuji na funkci předsedy poslaneckého klubu," prohlásil Bárta při odchodu z budovy Obvodního soudu pro Prahu 5. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) by měl někdejší ministr dopravy zcela odejít z politiky. Škárka řekl, že dokud nebude rozsudek pravomocný, do sněmovny bude chodit dál.

"Zatím nebudu reagovat," poradím se s právníkem, napsal Škárka přímo ze soudní síně serveru Lidovky.cz. Na rozsudek však již reagují koaliční partneři. "Očekávám, že během několika hodin jak Vít Bárta tak Jaroslav Škárka složí poslanecký mandát," řekl serveru Lidovky.cz Petr Gazdík, šéf poslanců TOP 09 a Starostové.

VÍCE ČTĚTE:

Kočí také podváděla

V odůvodnění se soudce Šott dotknul také role poslankyně Kristýny Kočí v obálkouvé kauze. Projev zákonodárkyně na nahrávce obsahuje řadu vulgarismů, které by člověk nepronesl, pokud by věděl, že je nahráván, řekl soudce. Proto je její verze o tom, že lhala s ohledem na to, že je nahrávána, nevěrohodná.

Kočí se navíc podle Šotta mohla dopustit podvodu, když přijala od Bárty půjčku a chtěla ji proti němu použít. Policie by se tím měla zabývat. Zvážit by podle soudce měla i to, zda Kočí a poslanec Jaroslav Škárka (dříve VV) nespáchali trestný čin křivého obvinění.

ogoOndřej Golis, mkMichaela Těšínská

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.