20. listopadu 2012 15:33, aktualizováno  19:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koncept povinných sKaret je mrtvý, oznámil Nečas

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas |

PRAHA Používání sociálních karet bude podle premiéra Petra Nečase (ODS) dobrovolné. Jednal o tom s vedením České spořitelny, která nový systém vyplácení dávek provozuje. Předseda vlády to řekl novinářům. Uvedl, že karta by měla sloužit jako průkazka, povinně by se měla používat při podezření na zneužívání dávek. Nový model by se měl představit do dvou týdnů.

"Na základě předběžné dohody, kterou mám s generálním ředitelem České spořitelny, je možné v tuto chvíli označit koncept povinné sKarty za již mrtvý," uvedl premiér. Podle něj by sKarty měly dál fungovat jako průkazka, jako "platební prostředek" by se používaly dobrovolně. Povinné by mohly být jen u dávek hmotné nouze a při podezření na zneužívání pomoci od státu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ocenil vstřícný přístup České spořitelny. Díky němu jednání vedou k tomu, že systém bude dobrovolný, řekl Nečas. "Oni mají zájem na funkčním systému, na systému, který nebude budit negativní reakce a negativní emoce u veřejnosti," podotkl premiér. Dodal, že spořitelna je připravena "systém otevřít pro případného dalšího provozovatele, který by zajišťoval hotovostní platby či platby složenkou".

Úřady práce vydaly přes 130 tisíc sKaret

S generálním ředitelem banky Pavlem Kysilkou jednal Nečas v pondělí. V dalších jednáních bude pokračovat ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). "Otevírá se prostor, abychom to uspokojivě vyřešili," řekla šéfka resortu práce.

Sociální karty, přes něž si mají potřební vybírat dávky od státu, kritizuje opozice i někteří koaliční politici. Kritikou nešetří ani odbory a rada postižených. Výhrady má také ombudsman.

Úřady práce vydaly zatím asi 132.000 sociálních karet. Podle plánu jich původně měly do konce roku předat asi 600.000. Podle mluvčího generálního ředitelství úřadu práce Jiřího Reichla proteklo přes sKarty už téměř 916,36 milionu korun.

Smlouvu na sKarty podepsal obviněný náměstek Šiška

Podle místopředsedy opoziční ČSSD Lubomíra Zaorálka je systém sociálních karet nezákonný, protiústavní a zasahuje do soukromí lidí. Sociální demokraté proto budou usilovat o zrušení karet. Pokud toho nedosáhnou, podají stížnost k Ústavnímu soudu, řekl Zaorálek.

Česká spořitelna zvítězila v tendru na provozování nového systému vyplácení dávek. Smlouvu na 12 let s ní podepsal někdejší náměstek bývalého ministra práce Jaromíra Drábka Vladimír Šiška. Policie ho obvinila z podplácení u jedné ze zakázek. Kvůli Šiškově kauze Drábek rezignoval.

Pokud by se podle premiéra smlouva nezměnila, bylo by používání sKaret povinné. Ministerstvo práce se ve smlouvě se spořitelnou zavázalo, že se bude maximálně snažit o to, aby se po 12 let karty nezrušily či se přes ně neomezilo vyplácení dávek. Má také "vynaložit maximální úsilí", aby se karta využívala i u penzí či při poskytování peněz dalšími úřady.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.