Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Skenery na Ruzyni zatím nebudou

Česko

PRAHA Speciální skenery, které by měly snadněji odhalit výbušninu nebo zbraně pronášené na paluby letadel, na pražském ruzyňském letišti přinejmenším ještě řadu měsíců nebudou.

Přestože ministr vnitra Martin Pecina považuje tuto novinku za potřebnou, proti je stále ministr dopravy Gustáv Slamečka. Česká republika zatím nebude následovat Británii, Francii či Nizozemsko, které se samy rozhodly v různé míře tělních skenerů využít. Tuzemští politici totiž hodlají vyčkat na koordinovaný postup celé EU.

Evropská legislativa zatím povinné nasazení skenerů neupravuje. O této možnosti se začalo hlasitě hovořit po neúspěšném pokusu o atentát na letadlo z Amsterodamu do Detroitu, které se v době vánočních svátků pokusil vyhodit do povětří třiadvacetiletý nigerijský radikál Umar Farúk Abdulmutallab.

Přestože Fischerova vláda měla podle původních plánů v těchto dnech do Bruselu oznámit, jaký má názor na povinné zavádění této novinky na evropských letištích, o věci ještě oficiálně nejednala.

Česká strana podle všeho čeká, jak dopadnou jednání členských států EU. V současné době probíhá neformální schůzka ministrů dopravy ve španělské La Coruni.

Českého ministra Gustáva Slamečku, který se v minulosti proti plošnému zavádění skenerů opakovaně vyjádřil, na něm zastupuje jeho náměstkyně Dita Schautová. „Zatím vyčkáváme a čekáme na výsledky víkendové diskuse ministrů dopravy ve Španělsku. Na něm by se měly posuzovat i další aspekty zavádění skenerů, jako třeba plynulost letecké dopravy nebo přílišná omezování soukromí či možná zdravotní ohrožení,“ uvedl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Británie na společný postup nečekala a nová monitorovací zařízení zavedla. Podobně postupovali například i Francouzi a Nizozemci, kteří dávají cestujícím na linkách do USA vybrat mezi rychlejším odbavením skenery a důkladnější osobní prohlídkou.

Evropská komise do dubna vypracuje zprávu o dopadu používání tělesných skenerů na letištích co se týče zdraví, soukromí a bezpečnosti. Oznámil to komisař pro dopravu Siim Kallas. Zpráva má vytvořit základ pro rozhodnutí zavádějící evropská pravidla pro užívání skenerů. Muselo by následovat připomínkovací období, a případné nařízení by tak mohlo spatřit světlo světa nejdříve v létě.

V Česku se o zavedení skenerů zasazuje především ministr vnitra Martin Pecina. „Přál bych si, aby byly postupně zaváděny. Ze začátku třeba jen pro pasažéry na lety do Spojených států i Izraele, které jsou z hlediska bezpečnosti nejproblematičtější,“ uvedl před měsícem v diskusním pořadu České televize Pecina. Zavedení novinky by ovšem vyšlo letiště na nemalé prostředky. Cena skenerů se podle jednotlivých typů pohybuje od tří do pěti milionů korun za kus.

Nová technologie navíc není stoprocentně úspěšná. Norman Shanks, bývalý šéf bezpečnostního oddělení British Airports Authority, upozornil, že neodhalí výbušninu, kterou terorista spolkne.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....