Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Skialpinisty čekají v lyžařských areálech omezení, někde mají úplný zákaz

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: MF DNES

Lyžařské areály v Krkonoších a Jizerských horách zpřísňují pravidla pro skialpinisty. Někde už pro ně platí úplný zákaz stoupání po sjezdovce. Zpřísnění mají vést k lepší ochraně jak skialpinistů, kterým hrozilo zranění například od rolby, tak klasických sjezdařů.
  8:48aktualizováno  12:07

Skialpinismus láká stále více lidí a s tím přicházejí i nové regulace. Zatímco na Ještědu jsou s dodržováním pravidel i díky vyznačené doporučené trase spokojení, v Horském resortu Rokytnice nad Jizerou zvolili radikální krok.

Po vzoru Tanvaldského Špičáku a Bedřichova tu mají skialpinisté nově zakázaný pohyb na sjezdovkách nejen mimo provozní dobu, ale v protisměru i během celého dne.

„Jelikož u nás nejprve nebyla regulace vůbec žádná a za poslední dva roky jsme zaznamenali zvýšený nárůst a velkou neukázněnost skialpinistů, rozhodli jsme se pro zákaz,“ vysvětluje vedoucí provozu skiareálu v Rokytnici Jaroslav Senteš, podle kterého šlo často například o neukázněné skupinky skialpinistů stoupajících vedle sebe nebo psy pobíhající na volno.

Střediska spolupracují s horskou službou

Ačkoliv areál případné přestupky zatím řeší převážně domluvou či napomenutím, v případě srážky s lyžařem bude nehodu v budoucnu následně řešit policie.

„Je to skiareál od skiareálu, protože záleží na šířce sjezdovky, například v Rokytnici jsou podmínky ale opravdu velmi specifické. Lyžaři si se skialpinisty samozřejmě často překáží a není to ani pro jednu skupinu komfortní, ale je to podobné asi jako cyklisté a chodci v pěší zóně,“ přibližuje mluvčí horské služby Marek Fryš.

Setkáváte se ve skiareálech s kolizemi sjezdařů a skialpinistů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 16. února 2024. Anketa je uzavřena.

NE.1007
ANO.107

Pro lepší organizaci proto například v ještědském areálu začala před osmi lety platit pravidla pro skialpinisty, na kterých s vedením spolupracoval náčelník Horské služby Jizerské hory David Savický a před každou sezonou se pravidelně aktualizují.

„Zranění skialpinistů nejsou na denním pořádku, ale nějaké velké incidenty už tu také byly, třeba v souvislosti s rolbou,“ vybavují si Fryš společně se Savickým situace, kdy se střetl skialpinista s ocelovým lanem rolby.

Lana, na nichž se rolby odvíjejí a přitahují, využívají při úpravě celou šíři sjezdovky a rolbař může být až kilometr od kotvícího bodu, kde není vidět.

Vážné úrazy lyžařů

Další nebezpečí může podle Jaroslava Senteše skialpinistům hrozit při kolizi s tlakovými hadicemi a kabely ke sněžným dělům.

„Největší problém poté nastává, když skialpinisté při sjezdu zničí čerstvou pistu, a tedy i několikahodinovou a nákladnou práci rolbařů. Bohužel je několik případů, kdy hluboké hrany v kopci zmrzly a způsobily návštěvníkům areálu vážné úrazy.“

Zkušený skialpinista František Jakl z Liberce má pro zákaz především kvůli narůstající popularitě sportu pochopení, ale osobně by raději volil kompromis. „Určitě záleží na zodpovědnosti a nějakém vlastním přístupu. Převládá ve mně ale názor, že je to pořád součást přírody a nějakým způsobem i veřejný prostor, takže zakázat pohyb na sjezdovce mi přijde trochu moc,“ míní rekreační sportovec.

Sám dává před lyžařskými areály většinou přednost značeným turistickým a skialpovým trasám v Krkonoších a okolí.

„V případě, že už do areálu vyrazím, tak si nastuduju tamní pravidla pohybu pro skialpinisty. Pokud areál ještě není otevřený a například probíhá zasněžování nebo úprava, ptám se obsluhy, jestli můžu na sjezdovku. Navíc jsem na Facebooku členem skialpových skupin a tam se vždycky pravidla probírají a sdílejí, protože někdy nejsou dobře dohledatelná,“ podotýká.

„Skvělé jsou také Mapy.cz, které ukazují plno tras vyloženě na skialpy,“ přidává Jakl svůj tip.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!