Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škleb mezi Prahou a Vídní

Česko

Uznávaný současný německý výtvarník Markus Lüpertz (1941) se představuje ve vídeňské Albertině průřezem své rozsáhlé tvorby a jeho žák Lubomír Typlt (1975), považovaný za jednu ze zajímavých osobností české mladé výtvarné scény, vystavuje v Praze v Galerii Zdeněk Sklenář.

Markus Lüpertz vystavuje především figurální kresby, jejichž některé prvky ošklivosti poznáváme i u Typlta. Ovšem co o generaci starší Lüpertz jen naznačuje, to mladý Typlt spontánně dotahuje. Před jedním souborem kreseb Lüpertzových svalnatých nebo pokřivených těl bez znatelného obličeje se diváka zmocní pocit, že se dívá do drsné reality. U Typlta ho burcuje strach z budoucnosti.

Především čtyři rozměrné figurální obrazy zaujmou většinu návštěvníků, kteří se přišli ke Sklenářovi podívat na Typlta. Právě těmto dílům s podtextem zrání mužského fyzického i duchovního světa nejvíce odpovídá název expozice Já Typlt Ty Typlt.

Plátna, ohromující a chvílemi děsící, mají silně vyhraněný obsah, v němž převažují apokalyptické prvky. Tak nějak vidí český malíř dnešní svět očima adolescentů. Svoje obrazy, zosobňující problémy mladíků, přitom pojmenoval velmi střízlivě, dalo by se říci někdy až něžně – Chlapec s holubicí, Chlapec se šnekem... Pomyslně je důraz kladen právě na tyto čtyři figurální obrazy, přestože galerie vystavuje ještě Typltovy rozměrné Turbiny, jež jsou kupodivu divácky srozumitelnější. Také umělecky působí průzračné strojové prvky jednodušeji. Alespoň v porovnání s figurami chlapců, do jejichž obličejů se podařilo Typltovi vtisknout maximum duševních pochodů. K tomu využil důmyslně barvy, které vizuálně pomáhají k pochopení celé škály uhrančivosti, vzdoru a mladické energie.

Fosforeskující zelená a žlutá v kombinaci s ošklivou modrou a červenou vytváří působivý výraz jak ve vizáži, tak gestech. Především barvy, pak až celek upoutají diváka tak silně, že se musí očima k postavám několikrát vracet.

Před jeho plátny se nejen kritici pozastavují, s jakou nekompromisností dovede tak mladý autor zaskočit a jak silně se jeho rukopis zařezává tahy i barvami pod kůži. Ani jedno snad nemůže být ostřejší. Záleží na každém, jak si vyloží tuhle jeho „partičku barevných hochů“, zda jako vzpouru proti nemorálnosti, krutosti či jako projev strachu o celou civilizaci – nebo jenom o sebe.

***

Markus Lüpertz: Metamorphosen der Weltgeschichte Albertina, Vídeň, do 6. 6. Lubomír Typlt: Já Typlt Ty Typlt Galerie Zdeněk Sklenář, do 25. 5.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...