Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skokani začnou až v prosinci

Česko

Ve Finsku se česká reprezentace, s výjimkou Jandy, na úvodních závodech SP nepředstaví

PRAHA Pouhých šestnáct dnů zbývá do úvodních závodů Světového poháru skokanů na lyžích. Šéf skokanského úseku Leoš Škoda však potvrzuje, že česká reprezentace se na letošní premiéru do finského Kuusama nevydá. Tedy s výjimkou Jakuba Jandy.

Do nepřívětivého Kuusama ne „Většinou tam panuje děsivé počasí, pro skokany to v Kuusamu bývá skutečné utrpení,“ vysvětluje Škoda. „V posledních letech jsme tam nikdy neuspěli; s výjimkou Jandy, který tam před třemi roky vyhrál.“

Trenér reprezentačního béčka David Jiroutek, který se společně se slovinským koučem Vasjou Bajcem stará o Jandovu přípravu, tvrdí, že až čas ukáže, jestli je zmíněné rozhodnutí moudré.

„Faktem ale je, že tam většinou skutečně čeká špatné počasí. Skokani tam jsou čtyři dny zavření ve tmě a to vše kvůli jedinému individuálnímu závodu,“ vypočítává negativa případné cesty na sever.

V Kuusamu se tudíž z českých závodníků představí nejspíš pouze Jakub Janda. Bajc mu již po několika týdnech spolupráce opět ušil na míru slušivá Ikarova křídla a Janda se rázem znovu vrátil na pozici české jedničky.

„Jandovi forma skutečně letí nahoru, bylo to patrné i na posledním soustředění v Kranji,“ pochvaluje si Škoda.

„Ano, Kuba je teď opravdu trochu jinde než ostatní,“ potvrzuje Jiroutek Jandovo znovuzrození.

Škoda zároveň odmítá, že neúčast v Kuusamu souvisí s finančními problémy, o nichž se kolem českých můstků šeptá.

„Situace sice růžová není, ale o nějaké katastrofě se rozhodně nedá mluvit. Určitě to ukočírujeme,“ popisuje Škoda současný stav skokanské pokladny.

Kromě Jandy, který se v Lillehammeru bude od pátku připravovat na sněhu se Slovinci a Vasjou Bajcem, zamíří zbývající reprezentanti v příštích dnech nejspíš do italského Pragelata. Právě tam se rozhodne o jménech pro druhý závod SP v norském Trondheimu (6.12.). Bajc se Schallertem na pivu Podle Jiroutka je pravděpodobné, že do Norska odcestují Janda, Koudelka a Sedlák, kteří mají vyskákaná placená místa. A k nim ještě jeden skokan podle formy. „Čtvrtého sice už musíme zaplatit, ale problém to nebude,“ říká Škoda.

Podle něj si prý Bajc a reprezentační trenér áčka Richard Schallert sedli v Kranji na pivo a v klidu si vše kolem Jandy vyjasnili.

„Dohodli se bez problémů,“ hlásí Škoda spokojeně. „Vasja navíc povídal, že nemá v úmyslu se zbytečně zviditelňovat. A „Ritchiemu“ řekl, že mu s Jandou a Maturou prostě pomůže. A vlastně proč ne, když tihle dva kluci Vasjovi věří.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!