Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Škola základ života

Česko

Petra Doubková Když nevíte co by, rozhodněte se, že se budete dál vzdělávat. Opravdu skvělý nápad! Vyberte si konkrétní obor a zoufejte si, že se vlastně nikde studovat nedá. Dva roky pracuji v cestovním ruchu, tak proč znalostí nevyužít a nepřidat si dvě písmenka před jméno (Bc.), nebo tři za jméno (DiS.). Podmínky: škola by měla být v okolí Prahy a umožňovat kombinované (nový název pro dálkové) studium.

Ze státních vyhovuje jen Vysoká škola ekonomická, Fakulta mezinárodních vztahů.

Jak už je jasné z názvu, nic pro odpůrce matematiky. Po několikaminutovém proklikávání nepřehledných a často i nefunkčních stránek (skoro celá část katedry cestovního ruchu, docela ostuda), otvírám ukázku přijímacích testů. Všeobecný přehled obsahuje z 90 % slovní úlohy, pár otázek o fotoaparátech (???), zeměpisu, kultuře apod. (jakou koncovku má tón snížený o půltón?). Pořád doufám, že na cestovní ruch matematiku nepotřebuju (na co taky?). Konečně nalézám podmínky přijetí: vykonání přijímací zkoušky, skládající se z testu z matematiky... Přijat bude uchazeč, který z každého z testů dosáhne minimálně 50 % bodů. Vtipálci. Testy z matematiky na úrovni maturitní, funkce, množiny, logaritmy, vše, co jsem kdysi dávno chápala, možná i uměla, ale také už dávno nechápu a neumím. Navíc možnost pouze prezenčního studia. Tak nic, jedeme dál...

Dál tu máme spoustu soukromých škol. Za pár či pár desítek tisíc vám umožní studium. Mám k nim docela silný odpor. Zvlášť když vidím missky, herečky atp., jak studují mezinárodní diplomacii a další obory s podobně honosnými názvy, a pak si nemohou vzpomenout na jméno našeho ministra zahraničí. Nebo příklad z okolí, který platí 60 000 Kč ročně a nikoho nezajímá, že do školy nechodí, sotva zvládá zkoušky a seminárky odevzdává dávno po termínu. U státnic se taky trochu přimhouří oko a další Mgr. je na světě. Docela smutné. Poděbrady mají docela dobrou pověst a bohužel specifické přijímačky. Jediným rozhodujícím kritériem je průměr maturitního vysvědčení. Je jedno, jestli jste studovali gympl, učňák, při maturitě měli štěstí nebo smůlu, prostě máte nad 1,3? Tak to vás nechceme. Škola v Pelhřimově má opět chaotické stránky, najít informace skoro nemožné. Navíc 60 000 Kč za rok (v lepším případě, často za semestr) mi přijde jako vyhozené peníze, dokážu si představit lepší využití.

Rezignuji na okolí Prahy. Co takový Hradec Králové? To už je sice taková „venkovská“ škola (teď se mechováci určitě urazí), ale což. No... mělo mě trknout zařazení pod fakultu informatiky. Obor je spojený s tzv. rekreologií. „To je proboha co?!“ táži se strýčka Googla. Odpověď: rekreologie je mladý, rozvíjející se obor, zaměřuje se na výchovu odborníků v oblasti managementu rekreačních sportů a pobytů v přírodě. Proboha, to by mě nikdy nenapadlo, že se to dá studovat! Tak Hradec asi taky ne. Dále na východ. Masarykova univerzita! Možnost kombinovaného studia a přijímací zkoušky skládající se z jazykových testů a testu studijních předpokladů, lehčí verze testů inteligence od Menzy. Pěkné, pěkné, že by?

Pomalu, ale jistě se blíží únor. Poslední den toho měsíce je dnem uzavírání přihlášek na školy. Zlaté maturantské období, kdy se přihlášky posílaly hned na několik škol najednou s tím, že něco určitě vyjde. Jako internetové sázky. Společnost Sazka udělala skvělou akci. Zaregistrovali jste se a Sazka vám dala 2000 bodů. Vsadili jste na tutovku, 2000 bodů se změnilo třeba na 2100 Kč a hned byl svět veselejší. Skvělá akce, díky!

Opravdu Brno? Jasná volba?

Vždyť všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučila v mateřské školce.

http://petulka.bigbloger.lidovky.cz