Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Školáci bez odkladu se hůř dostávají na gymnázia

Chlapec s notebookem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec s notebookem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Před časem se v médiích objevila zajímavá data z šetření provedeného u špičkových hráčů kanadsko-americké NHL. Z těch vyplývá, že pokud chcete, aby vaše dítě vyniklo v hokeji, měli byste si naplánovat jeho narození na zimu.

Nikoliv snad proto, že by mráz v nejranějším dětství prospíval tělesnému rozvoji, ale proto, že sportovní týmy se tvoří většinou podle školního ročníku a ročníku narození. A mezi šestiletými, z nichž si kluby zpravidla začínají vybírat, bude mít větší šanci ten, kdo se narodil v lednu, než ten, kdo přišel na svět třeba v srpnu. Prostě proto, že je o osm měsíců starší, tudíž pravděpodobně silnější, rychlejší a vyspělejší. Udělala jste chybu Platí něco takového i o jiné než sportovní šanci? "Já bych řekla, že ano," myslí si matka tří dětí Marcela Malečková. "Můj nejstarší syn je narozený v půlce října a šel do školy skoro v sedmi letech. Bez problémů se dostal ve druhé třídě na výběrovou školu a v páté pak na prestižní osmileté gymnázium.

Druhý syn je narozený koncem července, do školy šel tedy v době, kdy mu bylo právě šest. Ten v páté třídě při přijímací zkoušce do primy neuspěl. Přitom není méně inteligentní než jeho starší bratr. Když jsem to konzultovala v pedagogicko-psychologické poradně, řekli mi, že jsem udělala chybu, když jsem pro něj nežádala odklad povinné školní docházky. To mi ale u normálně vyvinutého inteligentního dítěte připadalo zbytečné."

Matku Sofie narozené koncem září odrazovali v pedagogicko-psychologické poradně ještě před nástupem do školy. "Dcera chtěla jít do třídy společně s bratrancem, který je jen o tři měsíce starší. V poradně ji testovali, řekli, že je pro první třídu jednoznačně zralá, ale že nástup do školy nedoporučují, protože by se holčička nemusela později dostat na gymnázium. Nechápala jsem. Dcera je velká, větší než bratranec, vyspělá a na učení byla vysloveně nastartovaná," říká Sofiina matka s tím, že rok ve školce navíc by se jí zdál promarněný.

Proto to riskla a dceru do školy poslala. Dívce se tam líbí, prospívá, ale nebezpečí, že se při přijímacích zkouškách neprobojuje do primy tak snadno, jako by se probojovala za rok, tu je.

Potvrzují to i statistická čísla Ústavu pro informace ve vzdělávání. Ten sice nesleduje narození žáků, kteří se do víceletých gymnázií probojovali, podle měsíců, ale i rok narození řekne dost.

Úspěšnější jsou ti starší
Ve třídách bývají totiž žáci většinou dvou ročníků. Například mezi těmi, kdo se hlásili na osmiletá gymnázia v ČR loni, byli jak jedenáctiletí, tedy ti, kdo se narodili v roce 1998, tak také dvanáctiletí, narození v roce 1997. Logicky by mělo být víc jedenáctiletých. Prostě proto, že do ročníku patří děti narozené od ledna až do konce srpna, tedy za osm měsíců.

Těch, kteří se narodili od září do konce prosince předešlého roku a do ročníku patří též, by mělo být přibližně o polovinu méně. Jde přece jen o čtyři měsíce. Přitom jedenáctiletých se dostalo do primy 4831, dvanáctiletých 4284. Dalších 65 úspěšných bylo dokonce třináctiletých.

Další podrobnosti a články čtěte v dnešním vydání deníku

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....