Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Škole hrozí výmaz z rejstříku

Česko

Rozdělení dětí do třídy podle barvy pleti je porušením zákona. Do školy míří ministerská kontrola

PRAHA Až výmaz z rejstříku škol by mohl hrozit základní škole Masarykova ve Valašském Meziříčí. Ta chce od září příštího roku rozdělit romské a neromské prvňáky a zřídit pro ně oddělené třídy. Pokud by totiž děti byly rozděleny do tříd pouze podle barvy pleti, pak by škola porušila školský zákon.

„Záměr školy je v rozporu se školským zákonem,“ potvrdila LN náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková.

Ta se také proto zítra do Valašského Meziříčí chystá na setkání s vedením města a vedením základní školy. Spolu s ní byměl na setkání odjet i ministr pro lidská práva Michael Kocáb. To, zda nakonec pojede i on, bude jasné dnes.

„Takovéto řešení je nebezpečné a zavání systematickou segregací, která by u nás už nikdy neměla nastat. Tento nebezpečný trend se musí zastavit hned v počátku,“ reagovala vedoucí kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabaňová. Podle jejích slov je řešení, které chce udělat základní škola ve Valašském Meziříčí, pravým opakem toho, o co se snaží ministerstvo školství. „Ministerstvo usiluje o inkluzivní vzdělávání a nikdo by experiment školy neměl podporovat,“ dodala.

Inspekce: Porušení zákona se musí předejít Podle Heleny Müllerové z ministerstva školství je inkluzivní vzdělávání doporučeno i v evropských směrnicích. Místo rozdělení dětí by měly školy provést vyrovnávací opatření - např. pedagogické asistenty. Ministerská návštěva není ale jedinou, která se do školy chystá. Na šetření tam přijede i Česká školní inspekce. Supervizi si nad celým případem vzala dokonce ústřední školní inspektorka Olga Hofmannová. „Celá záležitost je svým obsahem velice závažná. Pokud by se záměry školy naplnily, pak bychom museli postupovat docela tvrdě,“ uvedl mluvčí inspekce Libor Vacek. Tímto tvrdým postupem by mohl být dokonce i návrh na výmaz školy z rejstříku škol.

Také Vacek upozorňuje na fakt, že by škola mohla porušit školský zákon. Ten totiž říká, že vzdělávání je založeno na rovném přístupu bez jakékoli diskriminace z důvodu rasy, barvy pleti, pohlaví, jazyka, víry či národnosti, etnického nebo sociálního původu občana. „Budeme se snažit, aby se porušení zákona předešlo,“ dodal Vacek.

Chybí doporučení odborníků?

Ministerstvo školství chce navíc zjistit, jestli mají všechny děti, které by měly chodit do romské třídy - tedy do třídy, ve které by měla být speciální učitelka i učební plán -, doporučení odborníka z pedagogickopsychologické poradny. Takovéto doporučení je k vyčlenění z „normální“ třídy a umístění do té se speciální výukou nutné.

Podle koalice Společně do školy, v níž je 13 mezinárodních, romských a českých nevládních organizací, je navíc rozdělení dětí podle barvy pleti v rozporu i s Listinou základních práv a svobod či Mezinárodní úmluvou o odstranění všech forem rasové diskriminace. Starostovi města i řediteli školy proto koalice posílá otevřený dopis. „Plánované oddělení žáků posiluje předsudky o „vrozené“ mentalitě romských dětí. Segregační opatření by se přímo podílelo na zvyšujícím se napětí v celé české společnosti,“ vysvětlil koordinátor koalice Jan Stejskal.

Radnice města však zatím na rozdělení dětí do dvou tříd trvá.

***

Řešení, které chce udělat základní škola ve Valašském Meziříčí, je pravým opakem toho, o co se snaží ministerstvo školství

Autor: