Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Míst ve školkách je dost, přijmeme všechny, zní z pražských městských částí

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Dotázané městské části v Praze předpokládají, že budou moci do svých mateřských škol přijmout všechny děti ze svých spádových oblastí, tedy s místem trvalého pobytu v tomto obvodu. Radnice mají pro děti připraveny desítky až stovky otevřených tříd. Vyplývá to z ankety agentury ČTK. Zápisy do mateřských škol pořádají zřizovatelé od 2. do 16. května, přesné počty přijatých dětí tak zatím nejsou jasné.
  19:27

Mateřské školy stejně jako základní přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. V případě, že pro děti kapacita zařízení nestačí, rozhoduje o přijetí los.

Nárok na přijetí do mateřské školy mají všechny děti starší tří let. Pro pětileté děti je předškolní vzdělávání od roku 2017 povinné. Zápis je nezbytný i v případě, že se budou předškoláci starší pěti let vzdělávat doma nebo například v dětské skupině. V takových případech je nutné, aby rodiče předškoláků své potomky přivedli na podzim do školky na přezkoušení.

Potřebné kapacity ve školkách předpokládá například Praha 2. „Ze zkušeností z předchozích let předpokládáme, že se nám podaří zájem ze strany rodičů uspokojit, a budeme moci všechny spádové děti umístit,“ uvedla mluvčí městské části Andrea Zoulová. Praha 2 má podle ní 1100 volných míst v 52 třídách. Dětí se navíc podle ní hlásí letos o něco méně než loni.

Dostatek míst je i v Praze 3. Podle mluvčího Jiřího Hannicha má městská část k dispozici 694 volných míst, přičemž dětí se přihlásilo 656. „Zbývající volná místa budou poskytnuta dětem z Prahy 3, kterým budou ke konci letošního srpna dva roky věku,“ řekl Hannich.

Praha 6 má pak připraveno 2907 míst ve 121 třídách. „Předpokládáme, že v průběhu podzimních měsíců přijmeme všechny děti, které se zúčastnily zápisu,“ sdělil mluvčí Prahy 6 Marek Zeman. Dodal, že ve školním roce 2024/2025 mírně klesl počet dětí, které se k předškolnímu vzdělávání v této městské části hlásí.

V Praze 7 je podle místostarostky Hany Šiškové připraveno 380 míst a asi 70 míst pak bude k dispozici v dětských skupinách, kam docházejí především mladší děti. „Zajistit každoročně dostatek kapacit pro předškolní děti patří mezi naše klíčové priority. Je důležité, aby rodiče, kteří potřebují chodit do práce, nemuseli s dětmi zůstávat doma,“ uvedla Šišková.

Dostatečnou kapacitu ve svých školkách na přijetí spádových dětí má i Praha 12. „Dlouhodobě a trvale městská část pracuje na zvyšování kapacity MŠ, a proto v posledních letech nemá problém umístit všechny spádové děti,“ sdělil radní pro školství Prahy 12 Petr Prchal.

Radnice zatím nemohou upřesnit, kolik přijmou dětí, v některých mateřských školách zápisy ještě neskončily. Mateřské a základní školy provozují v metropoli městské části, pražský magistrát zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy.

27. listopadu 2023

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...