Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes 1,5 milionu dětí je zpět v lavicích. Vítal je prezident, premiér i ministr

Česko

  7:36aktualizováno  8:17
Přes milion žáků základních škol usedlo po prázdninách do lavic. Střední školy jich letos sčítají téměř na půl milionu. Společně s učiteli na některých školách přivítali děti tradičně i politici. Prezident Petr Pavel zahájil školní rok v Bukovanech na Sokolovsku, jeho choť Eva pak na Šumpersku. Premiér Petr Fiala a ministr školství Mikuláš Bek promluvili ke studentům střední školy v Rajhradě nedaleko Brna.

Prezident Petr Pavel ráno zavítal na základní školu v Bukovanech u Sokolova a základní a mateřskou školu v Sadově na Karlovarsku.

„Tento den si budete pamatovat celý život. Je to velká změna ve vašem životě, doteď jste si hráli a teď se budete muset i učit. Každého bude bavit něco. Nejhorší, co by se vám mohlo stát, je, že by vás nebavilo nic,“ řekl dětem Pavel.

Doporučil jim také, aby četly. „Knížky nejsou nepřítel, ale oknem do světa. Knížky jsou krásná věc,“ uvedl Pavel.

Každému z dětí prezident předal drobné dárky a ve třídě zanechal i knihu Z deníku kocoura Modroočka.

První dáma Eva Pavlová navštívila školu v rodném Šumperku, dětem dovezla dárky i fotografii prezidentského páru.

„Budeme se snažit, abyste se v této zemi měly hezky, aby se vám dařilo a ve škole líbilo. Je fajn být v takové milé škole - já jsem zde kdysi chodila do mateřské školky, do školy jsem chodila přes kopec. Bydlela jsem tady 18 let, vytvořila jsem si zde mnohá přátelství,“ řekla dětem první dáma, kterou po škole provázela kamarádka z dětství.

Premiér Petr Fiala (ODS) společně s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) navštívil Střední zahradnickou školu v Rajhradě nedaleko Brna.

Fiala podpořil, že škola jde cestou lyceí, tedy kombinací odborného a všeobecného vzdělávání, což je i priorita vlády a je rád, že se na to ministerstvo zaměřuje.

„Nepředstírám, že jsem absolventem zahradnické školy, ale s jednou její absolventkou už docela dlouhou žiji, takže vím, co to obnáší. Má manželka totiž zahradnickou školu absolvovala. Jiný absolvent byl můj student na politologii a dnes je velvyslancem,“ řekl Fiala.

Uplatnění studentů je tedy podle něj široké. „Vedle praktických dovedností a teoretických znalostí je ale jednou z nejdůležitějších věcí, které škola může studentům dát, touha být otevřený novým věcem a celý život se vzdělávat. Tyto možnosti jsou nekonečné,“ dodal.

Při té příležitosti tam oba vládní politici představí podrobnosti o reformách ve školství a jejich financování.

Ministerstvo školství chce už v tomto školním roce mimo jiné prosadit, aby uchazeči o studium na středních školách mohli podávat místo dvou papírových přihlášek jako dosud tři přihlášky elektronickou cestou.

Mohli by také určit pořadí vybraných oborů podle toho, o který mají největší zájem. Odpadl by tím dosavadní složitý a vleklý proces podávání zápisových lístků a odvolání, který znamenal zátěž pro školy, žáky i rodiče.

Bek při květnovém nástupu do čela ministerstva řekl, že se chce soustředit také na úpravu učebních plánů, podle nichž se mají žáci vzdělávat, posílení všeobecného charakteru středního vzdělávání či dostupnost škol.

Chce diskutovat o prodloužení povinné školní docházky tak, aby do vzdělávacího systému vtáhl ty, kteří se ani nepokusí o vstup na střední školu. Nevyloučil v té souvislosti možnost zrušení devátých tříd.

V Česku je podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 4261 základních a téměř 1300 středních škol. V minulém školním roce počet dětí v českých školách oproti předchozímu vzrostl, a to zejména kvůli přijímání ukrajinských dětí.

Nejvíce se zvýšil podíl žáků na základních školách. Bylo jich celkem 1 007 778, tedy meziročně o 4,5 procenta více. V mateřských školách se vzdělávalo asi 369 000 dětí, tedy meziročně o 2,4 procenta více. Na středních školách studovalo o 3,8 procenta více než loni, tedy celkem 463 200 studentů.

Se začátkem školního roku nastávají i některé změny v dopravě. České dráhy ode dneška obnovují provoz některých vlaků, které o prázdninách nejezdily.

Takzvané školní vlaky se vrátí například mezi Strakonice a Blatnou, z Chocně do Vysokého Mýta, na trať mezi Pelhřimov a Tábor, do úseku Dobruška-Opočno pod Orlickými horami a na další místa republiky. Také MHD v řadě měst se po omezeném prázdninovém provozu začne znovu řídit běžným jízdním řádem.

První delší volno čeká žáky a studenty koncem října při tradičních podzimních prázdninách, které letos vycházejí na 26. a 27. října.

Autoři: ,