Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Skončil. V zájmu sněmovny

Česko

Britská Dolní sněmovna přišla poprvé po 300 letech předčasně o svého šéfa.

Michael Martin nezvládl skandál kolem poslaneckých náhrad a rezignoval.

LONDÝN/PRAHA Skandál britských poslanců, který propukl před několika dny ohledně proplácených náhrad, včera připravil o úřad zatím nejvýše postaveného politika. Šéf Dolní sněmovny Michael Martin oznámil, že rezignuje. Odstoupit hodlá ještě před parlamentními prázdninami, tedy do 21. června.

„Je to úctyhodné a správné gesto. Jeho rezignace bude prvním krokem k vylepšení reputace sněmovny,“ reagoval na jeho rozhodnutí člen labouristické strany David Winnick.

Pro Brity to znamená téměř historický okamžik, který přichází po více než 300 letech.

Naposledy rezignoval šéf Dolní sněmovny John Trevor v roce 1695 poté, co přijal úplatek 1000 liber.

Martin byl kritizován, protože k aféře týkající se proplácení výdajů poslanců zaujal příliš laxní postoj.

Celý skandál rozpoutal před nedávnem deník The Daily Telegraph.

Ten se dostal k účtům, které si nechávali poslanci proplácet, a informace zveřejnil.

Vyšlo tak najevo, že poslanci využívali v době finanční krize státních peněz například na nákladné opravy a rekonstrukce svých bytů a domů. Jiní si dokonce nechávali platit hypotéku, která přitom byla už dávno splacená. Proplácení výdajů zahrnovalo i natolik kuriózní věci, jako je hnůj na zahradu, masážní křeslo, dětské plenky nebo žiletky.

I když tím v zásadě neporušili žádná pravidla, absurdnost některých výdajů značně rozlítila britskou veřejnost. Skandál se podle listu týkal více než sta politiků, kteří díky náhradám ušetřili desítky tisíc liber.

Martin po vypuknutí aféry zprvu reagoval odmítavě na požadavky některých poslanců na větší transparentnost a na reformy v oblasti proplácení výdajů.

To nemá obdoby...

Podle britských deníků dovedlo třiašedesátiletého Martina k rezignaci až pondělní zasedání sněmovny. Předseda se omlouval za svůj přístup k aféře s výdaji. „Hluboce toho lituji,“ prohlásil, ale ani slovem nenaznačil, že by plánoval odstoupit. To rozlítilo přítomné poslance. Scénu, která následovala, označila britská média jako „naprosto bezprecedentní výjev“. Poslanci z různých parlamentních stran se shromáždili okolo Martina a křičeli na něj, aby odešel.

„Je to jako ukázat červenou kartu rozhodčímu, nestalo se to 300 let, ale mám pocit, že se to musí stát teď,“ volal podle médií labourista Paul Flynn. „Váš předčasný důchod by pomohl napravit reputaci této sněmovny,“ přidal se k němu kolega David Winnick.

„To není předmětem dnešního jednání,“ odvětil na jejich výpady očividně překvapený Martin.

Debata plná nenávisti pokračovala ještě během soukromého jednání labouristů, které se konalo v pondělí večer. Někteří poslanci se Martina zastávali a hájili ho. Podle nich se stal pouze obětním beránkem.

Ale ani Martin není úplně bez poskvrny. V roce 2008 byl například vyšetřován kvůli podezření, že jeho žena Mary utratila 4000 liber za taxíky. Případ byl nakonec odložen s tím, že všechny proplacené jízdy byly oprávněné.

Aféra s výdaji už připravila o místo například náměstka britského ministra spravedlnosti Shahida Malika. V Konzervativní straně odstoupil ze stejných důvodů poradce šéfa strany Davida Camerona. Ten kvůli celému skandálu vyzval britského premiéra Gordona Browna, aby co nejdříve vypsal mimořádné parlamentní volby.

Nový předseda Dolní sněmovny má být zvolen 22. června v tajném hlasování.

***

„Je to úctyhodné a správné gesto. Jeho rezignace bude prvním krokem k vylepšení pověsti sněmovny.“

„Je to jako ukázat červenou kartu rozhodčímu. Nestalo se to 300 let, ale teď se to musí stát.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!