Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skóre PES zůstává třetí den v řadě na dosud nejvyšší úrovni 90 bodů. Přibylo 4957 nových případů

Antigenní testování na covid. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antigenní testování na covid. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha V sobotu přibylo v Česku 4957 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 1500 nakažených víc než první den v roce. Oproti minulé sobotě je nárůst vyšší asi o 1900 případů. V pátek 1. ledna a sobotu 26. prosince byly ale státní svátky a méně se testovalo. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v Česku covidem zemřelo 11 960 lidí, na Nový rok připadá 128 úmrtí, na sobotu zatím 74. Hospitalizovaných je 5901 lidí, v těžkém stavu je 881 z nich.

V sobotu laboratoře provedly 12 128 testů na koronavirus, podíl pozitivních případů klesl na 40,9 procenta z pátečních rekordních 52,3 procenta.

Páteční i sobotní denní nárůst nových případů oproti posledním loňským dnům je výrazně nižší. Na Silvestra přibylo po úpravě dat 13 283 nakažených a den předtím rekordních 17 034 případů. Výrazně ale klesl i počet testů, poslední den roku jich bylo téměř 28 000 a o den dříve přes 35 000.

Od březnového začátku epidemie se koronavirus v Česku potvrdil u 740 481 lidí. Počet vyléčených přesáhl 612 000, aktuálně se s nákazou potýká 116 307 lidí, většina má mírný průběh onemocnění.

Počet hospitalizovaných ale v závěru loňského roku stoupl, přesáhl 6000. Ještě na Štědrý den jich přitom bylo zhruba 4300 lidí. Nemocnice proto nyní nesmějí přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Musí také zvyšovat počty lůžek připravených pro pacienty s covidem-19.

V posledních dnech zrychluje také nárůst počtu úmrtí s covidem-19. Po vánočních svátcích jich začalo přibývat kolem 120 denně. Na začátku listopadu umíralo s koronavirem i více než 200 lidí za den, poté začaly počty klesat a začátkem prosince se držely většinou pod stovkou.

PES je již pět dní v pátém stupni

Rizikový index protiepidemického systému PES zůstává třetí den za sebou na dosud nejvyšší úrovni, a to na 90 bodech ze sta. V nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy koronavirem, je pátý den v řadě. V nejvyšším stupni jsou také dál všechny kraje. Nejhorší situace je v Královéhradeckém kraji, kde je skóre PES na 94 bodech. Nejrychleji se koronavirus momentálně šíří na Královéhradecku, kde za uplynulý týden přibylo zhruba 1065 nakažených na 100 000 obyvatel.

K neděli se celostátně mírně zhoršil jeden ze čtyř ukazatelů ovlivňujících hodnotu indexu PES, šíření nákazy zrychlilo mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny bylo mezi nimi v přepočtu na 100 000 obyvatel 911 nově nakažených, zhruba o 15 více než předchozí den.

Lahvičky s vakcínou proti koronaviru v očkovacím centru Masarykovy nemocnice v...
V České republice se v neděli začalo s očkováním proti nemoci covid-19.

Naopak počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 000 obyvatel se nepatrně snížil na 1087. Kleslo i zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, a to z 1,45 na 1,4. Podíl pozitivních nálezů při testech na nový koronavirus za posledních sedm dní stagnuje.

Ministerstvo zdravotnictví index PES zveřejňuje od počátku října, dosud nejvýš byl index protiepidemického systému ve dvou dnech na konci října, kdy se dostal na hodnotu 89. V pátém stupni, který je vymezen 76 až 100 body, je nyní pátý den za sebou, tři dny je na 90 bodech, předtím byl na hodnotě 80. Nárůst o deset bodů způsobilo zejména zvýšení reprodukčního čísla.

V regionech se k neděli situace ve třech krajích zhoršila a ve třech zlepšila, v ostatních index stagnoval. Skóre PES k neděli stouplo v Libereckém, Jihomoravském a Olomouckém kraji. Naopak kleslo ve Středočeském, Jihočeském a Pardubickém kraji.

Ministerstvo v lednu chystá změny ve výpočtu indexu. Novou metodiku připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jeho ředitel Ladislav Dušek před Vánocemi uvedl, že v parametrech pro výpočet indexu velmi pravděpodobně nebude podíl pozitivních mezi testovanými, zohledňovat se naopak bude počet pacientů v nemocnicích.

Opatření v Česku odpovídají pátému stupni podle rozhodnutí vlády od minulé neděle, a to minimálně do 10. ledna. Zavřené jsou restaurace a většina obchodů a služeb, lidé se mohou na veřejnosti setkávat maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Mezi 21:00 a 05:00 platí zákaz vycházení.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...