Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Škrlovou trest za Aničku minul, ve vazbě ale zůstává

Česko

BRNO Barbora Škrlová sice včera vyslechla osvobozující rozsudek i rozhodnutí o propuštění z vazby, na svobodu se však přesto nedostala. Jen co ji jeden soudce zprostil obžaloby, jiný ji poslal zpět pod zámek.

Třiatřicetiletá Škrlová, ústřední postava takzvané kuřimské kauzy, se včera u brněnského městského soudu zodpovídala společně s o rok starší Kateřinou Mauerovou z událostí v brněnském Klokánku. Podle obžaloby jeho reputaci obě ženy loni v květnu poškodily tím, že se Škrlová vydávala při pobytu v azylovém zařízení pro děti za třináctiletou Aničku. Žalobci se ale odděleně budou zabývat jejím podílem na týrání bratrů Ondřeje a Jakuba. „Jedná se vlastně o prodloužení vazebních důvodů, ale v jiné trestní věci,“ vysvětlil pro LN soudce krajského soudu Pavel Göth, který včera rozhodl o vazebním stíhání kvůli možném útěku Škrlové.

Obě ženy včera odmítly „hru na Aničku“ komentovat. „Neměla jsem úmysl poškodit zařízení Klokánek. Hluboce se omlouvám,“ reagovala stručně na vznesenou obžalobu Mauerová.

Pokračování na straně 4

Škrlovou trest minul...

Dokončení ze strany 1

„Jejich cílem bylo zneužít laskavý přístup zařízení Klokánek k zvráceným aktivitám,“ zhodnotil jednání dvojice žen právník Klokánku Ondřej Adametz. Zařízení a jeho pracovníci podle něj utrpěli újmu - ztrátu dobrého jména u veřejnosti i v odborných kruzích.

Advokáti obžalovaných se bránili. „Klokánek na této kauze velice vydělal,“ namítal právník Mauerové Pavel Holub, podle kterého se nemohlo jednat o trestný čin už jen proto, že Škrlovou alias „Aničku“ rozhodl umístit do zařízení městský soud svým předběžným opatřením.

Škrlové i Mauerové za trestný čin poškozování cizích práv hrozilo až dvouleté vězení. Samosoudce Jaroslav Chochola během jednoho dne rozhodl o tom, že „žalobní návrh potažmo i skutek není trestným činem“. Obě ženy proto osvobodil.

Soudce nepopřel, že Škrlová předstírala, že je dítě. Nápad se zřejmě zrodil daleko dříve před jejím nečekaným umístěním do Klokánku. Obžalované tak nemohly jednat s úmyslem zařízení poškodit. Mauerová, obžalovaná z týrání synovců, putovala zpět do vazby. O Škrlové vazbě rozhodl po osvobozujícím rozsudku jiný senát. Všechny strany se totiž vzdaly práva na odvolání proti jejímu propuštění. Jinak tomu bylo u rozsudku, který zatím není pravomocný. Škrlová si podle znalců z oboru psychiatrie byla vědoma svých činů. Podle jiného posudku mohla jednat v područí sekty odštěpené od Hnutí Grálu.

Autor: