Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Škrty při finanční krizi ohrozily podle Metnara obranyschopnost Česka. To se nesmí opakovat, prohlásil ministr

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). foto: ČTK

Praha - Škrty spojené s finanční krizí z let 2008 a 2009 vážně narušily schopnost armády bránit stát před vnějším napadením. Taková chyba se nesmí opakovat, řekl v úterý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na velitelském shromáždění české armády.
  11:31aktualizováno  12:31

Armáda pošle na pomoc přetíženým nemocnicím 400 vojáků, slíbil Metnar

Připomněl tak spor o státní rozpočet, který ministerstvu obrany na příští rok určuje 85,4 miliardy korun. KSČM podmiňuje podporu rozpočtu škrty ve výdajích na obranu ve výši deseti miliard.

Metnar vojákům poděkoval za práci během koronavirové krize. Jejich nasazení označil za obdivuhodné. „Krize ale ještě nekončí. Také nevíme, jestli se nebude opakovat, nebo jestli nepřijdou jiné, možná ještě horší pandemie,“ řekl. Pomoc při krizových situacích je podle něj důležitou součástí práce vojáků.

Za hlavní úkol armády ale označil obranu před vnějším napadením státu, spojenců a hodnot. Tato schopnost ale podle něj byla vážně narušena škrty spojenými s finanční krizí v roce 2008 a 2009.

Metnar řekl, že letos ministerstvo obrany uzavřelo smlouvy za více než 11 miliard korun. „Pořizujeme například ruční zbraně, pasivní sledovací systémy, systém řízení palby dělostřelectva a balistické vesty,“ poznamenal.

Armáda přivezla z Itálie od NATO 60 plicních ventilátorů. Další přístroje Česko dostává jako humanitární pomoc

Připomněl, že letos je v plánu uzavřít smlouvy na modernizaci vrtulníků Mi-171 a na nákup 1200 terénních automobilů, v první polovině příštího roku chce resort podepsat tři smlouvy za 68 miliard korun na nákup nových děl, protiletadlového kompletu SHORAD a 210 pásových bojových vozidel pěchoty. „Tyto projekty zásadně změní schopnosti armády a zajišťování obranyschopnosti naší země a rovněž zvýší důvěryhodnost v alianci,“ řekl.

Podle Metnara současné konflikty, například v Náhorním Karabachu, ukázaly důležitost moderních technologií a význam dronů. „Zde také nesmíme zůstat pozadu. Proto se stále více věnujeme kybernetice a bezpilotním prostředkům,“ uvedl.

Babiš odmítá snahy omezit rozpočet armády

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá veškeré snahy o to, aby se nezvyšoval armádní rozpočet. Řekl to při úterním velitelském shromáždění české armády. Babiš uvedl, že chce naopak podpořit růst rozpočtu na obranu a pracovat na zvýšení počtu vojáků. KSČM, která toleruje vládu ANO a ČSSD, podmiňuje podporu rozpočtu škrty ve výdajích na obranu ve výši deseti miliard.

Obrana by podle návrhu rozpočtu na příští rok měla hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun. „Na mě se můžete spolehnout, já určitě od momentu, kdy jsem se stal členem vlády, podporuji armádu,“ řekl vojákům Babiš. Armáda podle něj může s podporou počítat i dál. „Jednoznačně potřebujeme navýšit i počet vojáků,“ uvedl. Babiš.

Premiér později novinářům řekl, že nevidí důvod vyhovět žádosti KSČM. „Situace ve světě není úplně dobrá a my vždy říkali, že uděláme pravý opak, než udělala vláda při krizi v roce 2009,“ uvedl. Kritizoval, že tehdy se výdaje na obranu propadly. Snahy nezvyšovat rozpočet armády odmítá. „Musíme se konečně zbavit té zastaralé ruské techniky a konečně se to daří,“ uvedl.

Armáda podle něj v koronavirové krizi ukázala, že se na ni může Česko spolehnout. „Armáda byla ta, která nám zásadně pomohla v boji s pandemií, vděčíme vám za mobilní odběrové týmy, pomoc v nemocnicích a pečovatelských zařízeních i s chytrou karanténou,“ uvedl Babiš.

Výzvy stojí podle premiéra před NATO i Evropskou unií. „Vztahy jednotlivých členů NATO nejsou úplně ideální a uvidíme, jak to bude fungovat s příchodem nového amerického prezidenta (Joea Bidena),“ řekl. Zásadním problémem pro Evropu je ilegální migrace, dodal. „Nejde o přerozdělování (migrantů), ale zastavení (migrace). Je důležité, abychom ubránili naši kulturu a způsob života,“ doplnil.

Autor: