Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skrytá síla tanečníků

Česko

Muži, kteří na parketu válí, jsou obvykle silnější než jejich nemotorní kolegové

To, že by někteří muži tančili raději na rozpáleném uhlí než na klubovém parketu, má své dobré opodstatnění. Neobratné a nekoordinované pohyby, při kterých tanečník vypadá, jako že je nejméně o jednu skladbu zpět, jsou skutečně ten nejlepší způsob, jak se shodit v očích opačného pohlaví.

Potvrzuje to i nová studie vědců z univerzity v německém Göttingenu, kteří ovšem neváhali a krutě si na špatné tanečníky přisadili. Muži, kteří neumějí tančit, totiž podle jejich měření obvykle bývají „bačkory“ – jsou slabší než jejich pohyblivější kolegové.

Nadine Hugill a Bernhard Fink nechali 40 mužů tančit na rytmus popové písně Robbieho Williamse. Z jejich vystoupení pořídili záznam, který byl kvůli objektivitě upraven tak, aby jeho budoucí divačky nerušily drobné detaily, jako je tvar obličeje či oblečení tanečníků. Muži tedy na sobě měli bílý overal a záznam by záměrně rozostřený.

Přesto se dalo poznat více, než by asi bylo mnohým účinkujícím milé. Záznam poté hodnotilo 50 žen. Polovina měla muže roztřídit podle přitažlivosti, druhá podle toho, jak bylo jejich vystupování sebevědomé.

Ženy samozřejmě nacházely zalíbení především v dobrých tanečnících. Ty považovaly za přitažlivější a jejich chování za sebevědomější. Překvapivější je ovšem fakt, že toto subjektivní hodnocení tanečních schopností se do značné míry shodovalo s fyzickou silou hodnoceného „samce“.

Vědci totiž všem mužským účastníkům pokusu změřili sílu stisku. A i když někdo o tanci uvažuje spíše o jako „zženštilé“ zábavě, dobře hodnocení tanečníci se ve skutečnosti vyznačovali v průměru silnějším stiskem pravice než jejich méně koordinovaní kolegové. A to i když se zohlednily rozdíly ve váze.

Výsledky pokusu, zveřejněné v časopise Personality and Individual Differences, potvrzují závěry starších studií stejného týmu. Při nich Bernard Fink s kolegy například zjistili, že ženy pokládají za přitažlivější muže, kteří byli podle poměru délky ukazováčku a prsteníku ještě coby plody v děloze vystaveni vyšším dávkám testosteronu.

Takoví muži jsou přitom podle některých studií agresivnější v podnikání či práci, a dokonce mají i sklony k agresivnímu fyzickému chování. Zdá se tedy, že parket svědčí spíše mužskému typu „macho“.

Špatní tanečníci by ovšem neměli házet flintu do žita. I když ženy při ovulaci podvědomě dávají přednost právě mužným typům, v ostatních fázích menstruačního cyklu už „chlapákům“ tak snadno nepodléhají. Nepovedený večer na parketu nic neznamená...

Autor: