Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Skutečný „Antiklaus“

Česko

Prezidentský kandidát Švejnar - Odvěký rival současné hlavy státu

Paroubkův prezidentský favorit Jan Švejnar platí spíše za levicově liberálního ekonoma, který měl vždy názorově blízko k Václavu Havlovi.

PRAHA Utká-li se skutečně v prezidentské volbě v únoru 2008 Václav Klaus s Janem Švejnarem, budou proti sobě stát lidé reprezentující dva zcela odlišné světy.

Dnes pětapadesátiletý ekonom Švejnar, který od roku 1970 žije ve Spojených státech, byl vždy spíše Klausovým protivníkem, a to zejména v otázkách ekonomické transformace 90. let. V devadesátých letech byl ekonomickým poradcem exprezidenta Václava Havla, který byl i v dobách jejich společného vládnutí největším ideovým soupeřem současného prezidenta.

V roce 1997, když padla Klausova koaliční vláda, dokonce Havel o Švejnarovi mluvil jako o možném premiérovi, přednost však dostal Josef Tošovský, protože Švejnar tehdy ještě neměl české občanství.

Švejnar odmítá koncept rovné daně, kterou nepovažuje za „nejlepší řešení“, a poukazuje na to, že západní společnost rovnou daň nepoužívá. Zatímco Klause někteří řadí mezi euroskeptiky a on sám sebe nazývá spíše eurorealistou, má Švejnar kladný vztah k Evropské unii a je pro brzké přijetí eura Českou republikou. Má také mnohem umírněnější názory, co se týče globálního oteplování a vlivu člověka na něj.

S lyžemi a kytarou do Ameriky Jan Švejnar opustil s rodinou Československou republiku, když mu bylo sedmnáct let. Do Švýcarska emigroval krátce před maturitou, a neměl tak ani maturitní vysvědčení. Místem, kde mohl bez formálního ukončení středoškolského vzdělání studovat, byla Amerika. „Tak jsem si sbalil kufr, lyže, kytaru a jel jsem do Spojených států,“ popsal Švejnar svou cestu v roce 2006 v rozhovoru pro Český rozhlas.

Za oceánem uspěl v přijímacím řízení na univerzitě Cornell, kde absolvoval bakalářské studium, poté získal magisterský a doktorský titul na prestižní univerzitě v Princetonu. Tam se mimo jiné setkal s matematikem Johnem Nashem, jehož životní osud zpracovali tvůrci filmu Čistá duše. V rozhovoru pro ČRo Švejnar popisuje, jak neměl jednou odvahu zeptat se tehdy již duševně chorého Nashe na řešení jedné složité matematické poučky. „Říkal jsem si, co kdyby ho to tak vyvedlo z míry, že by se zbláznil ještě víc,“ vzpomíná Švejnar.

Švejnar dodnes působí na Michiganské univerzitě jako profesor ekonomie a veřejné politiky.

Do Česka se vrátil krátce po listopadu 1989 a spolu s bývalým ministrem zahraničí Josefem Zieleniecem založil CERGE, Centrum pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání při Univerzitě Karlově. Do roku 2005 byl ředitelem Davisova institutu na Michiganské univerzitě, dnes stojí v čele Centra pro mezinárodní politiku. A v neposlední řadě je také předsedou správní rady Československé obchodní banky.

Švejnar je ženatý s americkou ekonomkou Katherine Terrelovou, s níž vychoval dvě děti.

Autor: