Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Skvěle placený politický vysloužilec

Česko

LONDÝN/PRAHA Ve své době nejčinorodější britský politik, který měl ambice stát se prezidentem Evropské unie, se octl předčasně na penzi – úřad evropského prezidenta byl nakonec přidělen Belgičanovi Hermanu Van Rompuyovi, Britové získali jen post zmocněnce pro zahraniční politiku, kterým se však stala Catherine Ashtonová.

Přitom to ještě před třemi lety, kdy Tony Blair skončil jako lídr Labouristické strany i jako premiér, vypadalo, že bude doslova na roztrhání. Tentýž den, kdy jako premiér rezignoval, byl jmenován zvláštním velvyslancem takzvaného Blízkovýchodního kvartetu aneb čtveřice EU, USA, Rusko a OSN, která se angažuje ve vyjednávání míru v izraelsko-palestinském konfliktu.

Průšvih s Armanim Pravdou je, že na začátku jeho diplomatické kariéry stál jeho přítel, americký prezident George W. Bush, který jej na post zmocněnce navrhl. Nicméně Blair měl šanci se blýsknout, kdyby si to však sám nezkazil. V době největší krize, kterou byla prosincová válka v pásmu Gazy na přelomu let 2008 a 2009, totiž trávil Vánoce a Nový rok v Británii, místo aby horečně vyjednával příměří. Deník The Daily Mail jej dokonce v těch dnech přistihl, jak v londýnské čtvrti Knightsbridge bezstarostně asistoval otevření nového obchodu s luxusním prádlem značky Armani.

Úřad zmocněnce pro Blízkovýchodní kvartet zastává Blair dodnes, ale už takřka není vidět, přestože jeho poradci tvrdí, že na Blízkém východě tráví každý měsíc „minimálně týden“. Čím dál víc však už cílí na privátní sektor – nechal se zaměstnat bankovním ústavem JPMorgan Chase, který mu jako poradci vyplácí milion liber. A aby toho nebylo málo, ještě přednáší – za devadesátiminutový projev si podle britských médií počítá 250 tisíc liber.

Autor: