Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Skvělý čas jednou znovu padne

Česko

„Rychlík“ Usain Bolt – Kde leží hranice lidských možností na stometrové trati?

Podle vědců se rekord na 100 metrů zastaví na čase 9,48 sekundy, jenže Usain Bolt je proměnná, se kterou zřejmě nepočítali. Hledání limitů lidského těla tak pokračuje.

PRAHA Ještě před třiceti lety americký biomechanik Gideon Ariel věřil, že člověk nemůže 100 metrů zaběhnout pod 9,60 sekundy, protože by při tom musel vyvinout takovou sílu, která by lámala kosti.

Usain Bolt je má buď ze železa, nebo se americký vědec přepočítal. Jamajský fenomén prolétl na světovém šampionátu nejkratší trať v čase 9,58 sekundy! S lehkostí, jaká ohromila celý svět a znovu rozvířila fascinující debatu: kde leží hranice lidských možností?

„Viděl bych to na čas pod 9,50. Tam se to zastaví, pod 9,40 už to nepůjde. I když, člověk nikdy neví,“ usmál se tajemně sám sprinter.

Než loni na olympijských hrách v Pekingu posunul Bolt hranici rekordu na 9,69 sekundy, nikoho ani nenapadlo nad tak fantaskní představou přemýšlet. Čirá utopie.

Jenže od neděle je všechno jinak. Rozesmátý Bolt zřejmě hlavní trumf z rukávu ještě nevytáhl. Ale jedno je už teď jisté. Rekord může znovu posunout jedině on.

„Myslím, že se skutečně může dostat až k 9,40,“ kýve hlavou Ivan Šlehobr, který už dvanáct let drží český rekord (10,24 sekundy). „V závěru neběžel na sto procent. Desetinku mu to ubralo.“ Potřebuje i silné soupeře Bolt sice závěr nevypustil tak jako v Pekingu, jenže znovu si v posledních metrech dovolil otočit se na svého rivala Tysona Gaye, a ještě si nalevo prohlédnout časomíru.

Těžko byste v jeho představení hledali chyby, zvlášť když se mu oproti minulosti i nadmíru vyvedl start. Přesto se ještě může zlepšit.

Vždyť nejvýraznějšího posunutí běžeckého rekordu za posledních 96 let dosáhla celebrita, která se po olympiádě v Pekingu ponořila do víru rozhovorů, talk show a marketingových akcí sponzorů.

Bolt navíc kvůli dubnové autonehodě ztratil týdny tréninku, a když dorazil do Berlína, odhadoval svou formu na 85 procent. Čeho pak bude schopen na vrcholu sil?

Například americký vědec Mark Denny už loni na základě srovnání výkonů psů, koní a lidí a jejich maximální možné rychlosti odhadl, že rekord na 100 metrů se jednou zastaví na čase 9,48 sekundy.

Podle něj k tomu nejdříve dojde v horizontu dvou generací, jenže i tuto teorii už Bolt stihl podkopat.

Vždyť svůj vlastní rekord dokázal za jeden rok vylepšit o propastných 11 setin. Na stejné zlepšení potřebovali běžci od roku 1968, kdy se čas začal měřit elektronicky, celých 28 let. „Prostě budeme dál závodit,“ prohodil Bolt.

Přitom v pátek oslaví teprve 23. narozeniny a nejlepší sprinterský věk má stále před sebou. Třeba legendárnímu Carlu Lewisovi bylo v roce 1991, kdy naposledy překonal světový rekord, třicet let.

Kromě výtečné formy však bude Bolt k dalšímu rekordu potřebovat i stejně silné soupeře jako v neděli. „Kdyby Gay běžel pomaleji, vypustil by Bolt závěr ještě třeba o deset metrů dřív,“ vysvětlil Šlehobr.

Bolt se dnes představí na trati dlouhé 200 metrů. Tam už ale nenastoupí Gay, který se odhlásil kvůli přetrvávající bolesti v tříslech.

***

Rekordní běh Usaina Bolta pod drobnohledem

„Fanoušci stáli v úžasu, s vyvalenýma očima, a říkali si: Byli jsme při tom.“ New York Times, USA

„Byl to ještě běh? Bolt musel objevit nějakou novou formu pohybu.“ Tagesspiegel, Německo

„Superman Bolt běhá vlastní ligu.“ Daily Mail, Británie

Boltovy časy v jednotlivých úsecích

Boltova rychlost po dvacetimetrových úsecích

Boltovy mezičasy po dvacetimetrových úsecích

Obrázek

Graf

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...