Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej

Skvělý Wilfried. Zničil Baník

Letenský obhájce titulu konečně zabral ve fotbalové lize, když doma jasně porazil Ostravu 4:0

PRAHA Od začátku sezony to vypadalo, že fotbalisté Sparty se snad nenaučí vyhrávat bez Tomáše Řepky. Až včera se konečně přesvědčili, že umějí zvládnout důležitý zápas, i když jim zrovna v sestavě schází jejich distancovaný kapitán.

Aby úřadující mistr porazil Baník Ostrava 4:0, potřeboval mnohem víc přítomnost jiného hráče. Útočník Bony Wilfried prožil na Letné svůj velký večer – vstřelil dva ze čtyř gólů domácích.

Trenér Sparty Jozef Chovanec si pochvaloval, jak se mu důvěra ve Wilfrieda vyplatila. „Věděli jsme, že jeho čas přijde. Věřím, že to bude potvrzovat dál.“

V ostravských řadách se projevil stín po vyřazení z Evropské ligy, poslední půlhodinu dohrával Baník navíc bez vyloučeného útočníka Varadiho. Jaký rozdíl v porovnání se Spartou, ze které doslova sálala pohoda! „Domácí nás porazili zaslouženě, jen nemuseli tak vysokým rozdílem,“ tvrdil kouč Baníku Miroslav Koubek.

Ligové postavení obhájce titulu vypadá najednou mnohem veseleji. Sparta povyskočila do horní poloviny tabulky a na vedoucí Olomouc ztrácí dva body.

Výmluvná odpověď pro Žilinu Uklidnění na domácí frontě představuje ze strany letenského klubu odpovídající reakci na víkendový výsledek Žiliny. Soupeř Sparty v posledním předkole Ligy mistrů o den dřív porazil ve slovenské lize Nitru 5:1. Jen škoda, že Wilfried nebude moct kvůli karetnímu trestu proti slovenskému rivalovi v prvním utkání nastoupit. V praxi ukázal, jak moc by byl nebezpečný.

Těžko ho šlo odstavit od míče, k tomu útočník z Pobřeží slonoviny předvedl všestrannost v zakončení. Po čtvrthodině si poradil s centrem od Sionka a hlavou ho poslal do sítě poprvé. Před přestávkou jeho razantní střela proletěla za Daňkova záda znovu, k jejímu úspěchu pomohla teč ostravského obránce Fernanda Nevese.

Nejkrásnější moment nabídl až čtvrt hodiny před koncem. Když se zbavil dvou obránců Baníku a ocitl se sám před brankářem. Diváci vydechli úžasem nad elegancí, která je v české lize vidět jen vzácně.

Cizincům ve sparťanské sestavě se vůbec dařilo. Po výměně stran rozhodčí odpískal penaltu po faulu na Rakušana Hohenedera. O její úspěšné provedení se stejně jako ve středu v Poznani postaral Kladrubský. V druhé půli se zaskvěl ještě chorvatský obránce Pamič. Nejdřív trefil břevno a v samotném závěru přidal závěrečný gól.

Dílo bylo dokonáno. Tak vysokým rozdílem neprohrál Baník na Letné už devět let. Pozdní ostravská snaha postupně přerostla v marnost. Nedělní večer patřil sparťanské radosti.

16. Brno 4 0 0 4 3:1 0

PŘÍŠTÍ KOLO Dnešní dohrávky 4. kola -18.00 Teplice - České Budějovice (ČT2), Hradec Králové - Viktoria Plzeň. Pátek 13. srpna - 17.30 Příbram - Sparta Praha (Nova Sport). Sobota 14. srpna - 18.15 Baník Ostrava - Sigma Olomouc (ČT4). Neděle 15. srpna - 15.00 Jablonec - Bohemians 1905, 17.00 Slavia Praha - Slovan Liberec (Sport 2), Viktoria Plzeň - Slovácko, Č. Budějovice - Hradec Králové. Pondělí 16. srpna - 18.00 Zbrojovka Brno - Mladá Boleslav, Ústí nad Labem - Teplice (ČT2).

Bohemians 1905 1 1. FC Slovácko 0 Branka: 22. Hartig. Rozhodčí: Příhoda -Handlíř, Santarius. ŽK: Bálek (Bohemians). Diváci: 2627. Poločas: 1:0. Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Nikl, D. Nešpor - Moravec, Kaufman, Držík, Štohanzl (86. Trubila) - M. Nešpor (75. Bálek), Hartig (52. Škoda). Slovácko: Filipko - Reinberk, Mezlík, Košút, Kuncl - Kordula, V. Valenta, Volešák, Fujerik - Švancara (72. J. Valenta), Ondřejka (55. Szmek).

FK Mladá Boleslav 3 1. FK Příbram 0 Branky: 12. Mendy, 30. Fabián, 37. Bulut. Rozhodčí: Adámek - Moudrý, Marek. ŽK: Johana (MB). Diváci: 4020. Poločas: 3:0. Ml. Boleslav: Miller - Kalina, Johana, Rolko, Fabián (86. Dimitrovski) - Mendy, Opiela, Sylvestre, Táborský - Bulut (67. Řezníček), Chramosta (75. Kulič). Příbram: Hruška - Plašil, Ricka, J. Štochl, Nohýnek - Klesa (80. M. Štochl), Videgla (46. Borek), Tarczal, Pleško -Wágner (46. Jurdík), Huňa.

Sigma Olomouc 3 FK Ústí nad Labem 0 Branky: 38. Petr, 85. Šultes, 90. Vašíček. Rozhodčí: Královec - Kordula, Tacina. ŽK: Jindráček, Polák (oba Ústí). Diváci: 5159. Poločas: 1:0. Olomouc: Blaha - Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek - Bajer, Rossi, Navrátil (79. Vašíček) - Petr (64. Melinho), Hubník (84. Přikryl), Šultes. Ústí: Novák - Polák, Džuban, Valenta, Zachariáš, Hyčka - Martykán, Doležal, Volek - Kraut (74. Veverka), Jindráček (80. Benčík).

Slovan Liberec 1 FK Jablonec 1 Branky: 40. Papoušek - 85. Piták. Rozhodčí: Drábek - Zlámal, Kovařík. ŽK: Kerič - Jarolím. Diváci: 5376. Poločas: 1:0. Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Holeňák, Kelič, Fleišman - Papoušek (68. Zeman), Vácha, Štajner, Liška - Nezmar, Kerič (84. Gecov). Jablonec: Špit - Krajčík, Zábojník, Pavlík, Jablonský (69. Michálek) - Vošahlík (62. Piták), Jarolím, Loučka, Haurdič (78. Drsek), Kovařík - Lafata.

Sparta Praha 4 Baník Ostrava 0 Branky: 14. a 38. Wilfried, 49. Kladrubský z pen., 90+1. Pamič. Rozhodčí: Kocourek - Večeřa, Urban. ČK: 64. Varadi. Diváci: 14 050. Poločas: 2:0. Sparta: Blažek - Kladrubský, Hejda, Brabec, Pamič - Hoheneder - Sionko (59. Žofčák), Matějovský, Kucka, Kadlec (75. Zeman) - Wilfried (79. Lačný). Ostrava: Daněk - Řezník, Neuwirth, Neves, Šmejkal - Frejlach - Lukeš (58. Zeher), Marek, Greguš (46. Hušbauer), Pilík (80. Fantiš) - Varadi.