Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Škvor nekouše. Chce se pářit

Česko

ZJISTILI JSME ZA VÁS

Akdyž už budeš stanovat, pořádně si nejdřív prohlídni stan a dávej pozor, ať ti do ucha nevleze škvor, nechceš přece být hluchý!“ Podobné věty o kousnutí škvora do ušního bubínku jsme jistě každý z nás už někdy slyšel. Škvor, malý brouk nápadný hlavně klíšťkami na konci zadečku, je strašákem všech trempů a víkendových chalupářů. Brouci si během vaší nepřítomnosti pohodlně najdou škvírku v palubkách nad postelí, a když pak usnete, mají celou noc na pochod do vašeho ucha.

Příběh o zlém broukovi, který vám nejdřív zaleze do ucha, prokousne tam bubínek a potom ohluchnete, se dědí po generacích. O to víc překvapí skutečnost, že škvor je z určitého hlediska užitečný. Několik zajímavých informací jsme se dozvěděli od odborníka Jana Šuly z entomologického ústavu při biologickém centru Akademie věd České republiky. „Je to všežravý hmyz, požírající jiný hmyz, rostlinnou potravu, ovoce, semena a rozkládající se rostlinný materiál. Nicméně škvoři nejsou pokládáni za škodlivý hmyz, protože případné škody jsou malého rozsahu, a na druhé straně mohou být užiteční lovením jiného hmyzu,“ vysvětluje činnost škvora v přírodě Šula.

Škvoři jsou u nás početně malá skupina hmyzu (na světě je asi 1800 druhů, u nás 7) většinou střední velikosti (1-1,5 cm). Pro jejich vzhled jsou typická zkrácená křídla prvního páru, která mají kožovitý vzhled, a v případě většiny druhů jsou pod nimi složená křídla druhého páru. I když jsou tedy škvoři schopni létat, létají jen málokdy. Druhým typickým poznávacím znamením pro laika jsou klíšťky na konci zadečku, které má většina druhů. „Škvoři je používají při námluvách, páření, obraně, a někdy si s jejich pomocí skládají křídla,“ popisuje význam klíštěk Šula a vyvrací mýtus o škodlivém škvořím kousnutí: „Co se týká možnosti poškodit lidské ucho, patří to mezi rozšířené, ale nepotvrzené mýty. Samozřejmě do ucha škvor vlézt může, když jej pokládá za tmavý tunel vhodný jako úkryt, ale jeho ústní ústrojí není natolik silné, aby kousnutím způsobilo nějaké poranění, a ani klíšťky nemohou žádné poranění způsobit, na to nejsou uzpůsobeny.“

Ale mýtus zůstane mýtem. Nebojme se však ohluchnutí. I když na vás škvor tasí své klíšťky, je pravděpodobnější, že se chystá k páření, a ne kousnutí.

Autor: