Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Šlachta: Byl to zdatný soupeř

Česko

Tomáš Pitr – Po třech letech skrývání byl zatčen ve Švýcarsku. Česko teď bude žádat o jeho vydání

„Je to vzkaz občanům, že lidé typu pana Pitra si nesmí dělat z Česka a našich zákonů legraci,“ vzkazuje zločincům šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

* LN Informace, že se Tomáš Pitr pohybuje ve Švýcarsku, prosakovaly už od roku 2008. Nepřišlo jeho dopadení přece jen pozdě?

To si nemyslím. Objevovalo se více destinací a on se skutečně nevyskytoval jen ve Švýcarsku, což už máme stoprocentně potvrzené.

* LN Je pravda, že se čas od času zjevil i v Česku?

Tyto útržky jsem sledoval jen s úsměvem. Zprávy o tom, že sem jezdí hrát golf, že byl v Praze. Nikdy za dobu jeho prověřování jsme tuto informaci neměli. Kdyby tady byl, reagovali bychom ihned stejně razantně. Nenechávali bychom si tu informaci pro sebe schovanou.

* LN Proč tedy bylo jeho dopadení tak složité?

V jeho okolí se pohybují expolicisté, takže mu byly velice dobře známé metody policejní práce. Bylo pro nás proto složitější než jindy se k němu dostat. Musím říci, že pan Pitr byl zdatný soupeř.

* LN Co znamená, že byl dopaden v souvislosti s jinou trestnou činností, než za kterou byl v Česku odsouzen?

To nechci předjímat. Prověřujeme zkrátka řadu tipů, k nimž se dostaneme. Nyní jsme měli konkrétnější informace, kde by mohl být.

* LN A bude tedy Pitr čelit ještě novému trestnímu stíhání?

To je předčasné. Nemám takové ambice. Prochází mnoha kauzami, pokračujeme v prověřování, pro nás to nekončí. Budeme se snažit dostávat k pozadí dalších kauz, kde figuruje on i další osoby.

* LN Účastnil se zákroku někdo přímo za českou stranu?

My nemůžeme provádět žádný zákrok na území cizího státu. Ale, jak to říct: rozhodně jsme celou akci nesledovali jen zpovzdálí.

* LN Co bude nyní následovat?

Byla uvalena vydávací vazba, do čtyřiadvaceti hodin by mělo Česko poslat zprávu, že trvá na mezinárodním zatykači. Pak běží osmnáctidenní lhůta, aby byla podána žádost o vydání. Teprve pak se rozhodne. Verdikt je v rukou soudu, který vyhlásil mezinárodní zatykač.

* LN Jak hodnotíte Pitrovo dopadení? Je to životní trefa, nebo se obáváte, že může zase uprchnout?

Životní, to bych neřekl. Jsem pořád bombardován s tím, že útvar skomírá. My takto přesvědčujeme, že fungujeme, že se pořád dostáváme k informacím. Je to vzkaz občanům, že po těchhle lidech typu pana Pitra jdeme. Nikdo z nich si z Česka legraci dělat nebude. Že by mohl znovu uprchnout, si vůbec nepřipouštím.

* LN Budou následovat další zadržení?

Kdyby to tak bylo, tak bych vás na rukou nosil. Moc bych si to přál. Ale nechci střílet od boku. Uvidíte.

***

PODNIKATEL NA ÚTĚKU BYL DOPADEN

Tomáš Pitr (*1971) nedokončil strojní průmyslovku. Podnikat začal jako dvacetiletý, na počátku 90. let obchodoval s tuzexovým rumem, který prodával státním a soukromým velkoobchodům. Pracoval i jako prodavač v zelenině. V polovině 90. let koupil část někdejšího podniku Balírny, ze kterého se později stala firma Marila. Figuroval i v konzervárnách Seliko. Mluví se o tom, že jeho skupina kontroluje Moravský lihovar Kojetín a elektrárnu Energy v Ústí nad Labem. Po pádu IPB v roce 2000 ovládl za nejasných okolností společnost Setuza. Firmu poté ovládla společnost Český olej, která v roce 2005 získala od státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu i rozhodující zbytek akcií. V červnu 2006 byl Tomáš Pitr odsouzen za daňové delikty z roku 1994 k pětiletému trestu vězení. Skupina kolem Pitra vymáhala podle rozsudku pomocí fiktivních faktur po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát. Státu způsobili škodu asi 51 milionů korun. Do věznice ale nenastoupil a od června 2007 se skrýval v zahraničí, odkud prý stále řídil některé své firmy. Pražský městský soud se zabývá také jeho podezřelými obchody z roku 2000 s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Pitr údajně patří k nejbohatším obchodníkům v Česku. Byl úzkým spolupracovníkem podnikatele Františka Mrázka, zavražděného v roce 2006. Podle MF DNES měl Pitr úzké kontakty i s někdejším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS). Podle Jiřího Paroubka stál Pitr za kauzou „pět na stole v českých“, která se týkala privatizace Unipetrolu. František Mrázek

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!