Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šlachta: O tom, že mě chtěli odstavit, náš útvar ví. Díky prověřování stále živé kauzy

Robert Šlachta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Šlachta | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Robert Šlachta po 25 letech služby odchází od policie. Nesouhlasí totiž s chystaným spojením ÚOOZ a protikorupčního útvaru. Žalobci už prověřují, jestli reorganizace není účelová a jestli jejím cílem není Šlachtu odstavit. „S takovými informacemi jsme v minulosti pracovali, jde o kauzu, která je stále živá,“ řekl LN odcházející šéf ÚOOZ.

LN: Tomáš Tuhý a náměstek Zdeněk Laube půjdou příští týden k výslechu. Žalobci údajně v souvislosti s kauzou Nagygate zachytili informace, že jste měl být odstraněn prostřednictvím reorganizace. To můžete potvrdit?
Já bych toto nechal na státních zástupcích. Můžu jen potvrdit, že i s takovýmito informacemi jsme pracovali.

LN: A ty informace jste získali díky odposlechům, nebo jiným způsobem?
To bych opravdu nerad specifikoval, přece jen jsem stále ještě policista. Ale můžu říci, že se jedná stále ještě o živou kauzu.

LN: Od policie máte odejít ke konci června. Co by se muselo stát, abyste výpověď ještě vzal zpět?
Muselo by se určitě zastavit slučování útvarů. Já vůbec nechápu, proč se musí k prvnímu červenci s tou reformou začínat. Myslím, že by se o reorganizaci měla vést věcná debata – a aby vedení policie své záměry vysvětlilo lidem, kteří u dotčených útvarů slouží.

LN: Odchod oznámili také vaši podřízení. Jaké to může mít následky pro aktuálně probíhající kauzy?
Zásadní, naprosto zásadní. Kromě mě odcházejí také minimálně dva moji náměstci – a to už jsou lidé, kteří vedou přímo pracovní týmy. Odcházejí tedy nejzkušenější lidé, nevím, jak bez nich bude náš útvar fungovat. Těchto policistů je opravdu škoda. Podle mě právě v policii dochází k nevratným škodám.

LN: Říkal jste, že policisté, kteří také ohlásili konec, patří k nejzkušenějším. Na jakých kauzách pracovali?
Třeba na olomouckých kauzách, objasnili například kauzu lihové mafie.

LN Co vás vedlo k podání žádosti o odchod do civilu?
Zjistil jsem, že policistou zůstanu vlastně napořád. Nedovedl jsem si představit, že už policistou nebudu. Reorganizace připravovaná panem policejním prezidentem a náměstkem Zdeňkem Laubem, způsob jejího provádění a prostě nedůvěra k reorganizaci mě vedla k závěru, že se na ní nechci v žádném případě podílet. To je jediné, proč odcházím od policie. Je to tak silné, že s tím nemůžu naprosto nic udělat.

LN Kdy jste k tomu dospěl?
Zlomilo se to ve mně ve čtvrtek. Dozvěděl jsem se, jak to má vypadat, ale i nemožnost připomínkovat a jakýmkoli způsobem do toho zasahovat.

LN Nebyl prostor ani na to, položit vedení policie při prezentaci změn nějaké otázky?
Nebyl tam prostor k otázkám na fungování nové organizace. Řeklo se, že od 1. července je to dané. To je pro mě docela zvláštní.

LN Jaká je vaše největší výhrada k celému tomu plánu?
Ono je těch výhrad hrozně moc. Existuje mnoho nezodpovězených otázek. Nemyslím si, že je to dostatečně připravené. Tady se pouze řeší to, že tady bude nějaký nový ředitel, budou tady nějací náměstci a nějaké sekce. Když zazněly otázky, bylo na ně odpovězeno tak, že se to bude nějakým způsobem upravovat. Pro mě je naprosto nesmyslné, aby se ÚOOZ rozsekával do tří sekcí, a může mi někdo vykládat, že je to podle zahraničního modelu, protože v zahraničí takovým způsobem žádný model nefunguje. Další věc je, že nevím, zda se takové dva útvary – s jedním ředitelem a třemi náměstky– budou umět spojit. Řeší se pouze vedení.

LN Co vám v nové struktuře nabídli za místo?
Řekli nám, že všichni, co máme desátou platovou třídu, tam místa máme. Naprosto jsem se neztotožnil s celkem, takže jsem se ani do žádné debaty o své funkci nepouštěl. Bylo mi ale jasně dáno najevo, že pro mě by tam to místo bylo. Nezaznělo, jaká by to byla funkce. K tomu jsme se nedostali.

LN Kontaktoval vás policejní prezident poté, co jste se rozhodl zažádat o odchod do civilu?
Nekontaktoval. Před chvílí jsem byl za panem náměstkem Laubem a on převzal moji žádost. Během 15 minut mi dali propouštěcí rozkaz z personálky prezidia a bylo vymalováno.

LN Co vám řekl generál Laube, když jste mu předával žádost o civil?
Pan generál mi řekl, ať si počkám na rozkaz, abych si spočítal dovolenou, a to bylo všechno.

LN Už je to definitivní krok?
Do 30. června mohu podle zákona žádost vzít zpátky, ale já ten důvod nemám. Pokud připravují reformu, jak ji připravují, pak k tomu nemám důvěru. Naprosto nechápu, že nikdo nevidí, že se tady bojovalo se zločinem, a najednou se to smázlo. Bez programu, bez debaty. Není to dobrý signál pro řadové policisty.

LN Probíhají nějaké přesuny spisů ÚOOZ?
Dostali jsme pokyny od státních zástupců z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, abychom některé spisy přesunuli do kanceláří státního zastupitelství. Důvody musí uvést státní zastupitelství. Jednáme i s dalšími státními zástupci, jakým způsobem fungovat. Dokud si to nějakým způsobem nesedne, té opatrnosti se nedivím.

LN Zůstává nějaká informace o spisech v policejních elektronických databázích?
U nás ne, protože já jsem měl systém, že jsme tam tyto informace nevkládali.

Robert Šlachta
Robert Šlachta

LN Objevila se analýza ministra vnitra, která tvrdí, že reforma živé kauzy nijak neohrozí. Jak se na to díváte?
Nevím. Tu analýzu jsem neviděl. My jsme se na ní nepodíleli, takže nevím, jakých živých kauz se analýza týkala. Víte, je to především demotivační vůči lidem. A to bude jeden z nejdůležitějších aspektů pro vedení, které tam přijde po mně, aby dokázali znovu ty lidi namotivovat, že má smysl ty kauzy dělat a že toto všechno nebylo jenom proto, aby se ten ÚOOZ zastavil.

LN Reforma přichází poté, co se odehrály minimálně dvě kauzy, které mířily i dovnitř policie. Máte pocit, že ten tlak na reorganizaci s tím nějak souvisí?
Samozřejmě ty informace, které já jsem začal dostávat, že se něco chystá, se týkaly těchto kauz. Myslím si, že každý soudný člověk si to umí spočítat. Je to vidět i na způsobu provedení reorganizace.

LN Kdy jste se poprvé dozvěděl, jak bude sloučení vypadat?
Dozvěděl jsem se o tom někdy před 14 dny, když jsem se zeptal přímo náměstka Laubeho. Zaslechl jsem, že by tady měl být nějaký nový ředitel, že něco chystají. Bylo mi řečeno, že další informace ještě nedostaneme, protože se to musí projednat. Potom jsem se to dozvěděl až od pana policejního prezidenta.

LN Může reorganizace souviset s tím, že se váš útvar čím dál častěji specializuje na kauzy, v nichž figurují politici?
Já o politice ani mluvit nechci. Mně nikdo z politiků nevolal ani mě neovlivňoval. Vím ale, že panuje veliký strach. Lidi v ÚOOZ se mnoho naučili, umějí v kauzách fungovat, těšíme se důvěře lidí. Všechno to povede k tomu, že toto samozřejmě odpadne.

Hektické páteční dění jsme sledovali v online reportáži.


,
Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...