Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav

Slavia dostala tvrdou lekci

Slavia v Lize mistrů - Na půdě Sevilly červenobílí fotbalisté neuspěli

SEVILLA (od zpravodaje LN ve Španělsku) Krok číslo dvě skončil krachem. Včerejší duel Ligy mistrů v Seville fotbalisté Slavie nezvládli, ze Španělska odjeli s nepříliš povzbudivou prohrou 2:4.

Čtrnáct dní po skalpu Steauy Bukurešť přišlo kruté vystřízlivění. Na bleskový gól Kanoutého sice sešívaní odpověděli výstavní trefou Daniela Pudila. Poté ale už jen přihlíželi galapředstavení domácího týmu, který jim nasázel další tři branky.

„Je to zasloužený výsledek. Dělali jsme hrubé chyby a tři góly jsme soupeři vlastně sami nabídli. Proto to jinak ani dopadnout nemohlo,“ hodnotil konečný výsledek kapitán Slavie Stanislav Vlček. Vítěz posledních dvou ročníků Poháru UEFA Pražany k ničemu nepustil, brankový rozdíl mohl být mnohem výraznější. Výhrou Španělé zlomili sérii neúspěchů, pátou porážku v řadě nepřipustili.

Zápas měl smutnou předehru, čtvrt hodiny před výkopem uctili slávisté památku tragicky zesnulého obránce Sevilly Antonia Puerty. Vlček v doprovodu domácího kapitána Alvese položil květinu na místo, kde 25. srpna postihl mladého hráče srdeční kolaps. Tribuny odměnily gesto červenobílých potleskem. Hodinu před utkáním se nad Sevillou strhla bouřka, z nebe se snášely provazy deště, oblohu křižovaly blesky. Jev v jinak slunné Andalusii nevídaný. Tribuny ozdobily tisíce deštníků, tři čtvrtiny ochozů stadionu jsou totiž nekryté.

Sešívané nalomil bleskový gól

Brzy však udeřilo i na trávníku. Předsevzetí Pražanů vydržet co nejdéle s čistým štítem vzalo ze své už v osmé minutě. Při rozehrávce chyboval Marek Suchý, Kanouté obešel na pravém okraji pokutového území brankáře Martina Vaniaka a jeho centr doplachtil do prázdné branky. Stadion explodoval nadšením, horkokrevní fanoušci Sevilly spustili oslavné chorály. Ty skončily v 16. minutě, kdy ochozy na šedesát vteřin utichly. Číslo šestnáct totiž nosil Antonio Puerta... V 19. minutě vytáhla Slavia báječnou odpověď. Centr Krajčíka z pravé strany prolétl napříč pokutovým územím k Pudilovi, jehož bomba skončila v šibenici!

Zklamání zmírnil Kalivoda

Stadion na vteřinu ztichl, aby vzápětí propukl v hromové „Sevilla, Sevilla“. Jejich miláčci se jim odvděčili brzy. V 27. minutě přesprintoval Fabiano Šourka, vyhnul se Vaniakovi a v poklidu poslal míč do opuštěné branky. Do druhé půle vstoupili hosté podstatně odvážněji, Vlček však v nadějné pozici přestřelil. Definitivně do kolen srazil slávisty třetí gól Escudého z 58. minuty. Na cestu do Prahy přibalil červenobílým ještě čtvrtý gól střídající Koné. Alespoň zmírnit zklamání se povedlo v nastavení po ráně k tyči střídajícímu Kalivodovi.

***

FC Sevilla 4

Slavia Praha 2

Branky: 8. Kanouté, 25. Luis Fabiano, 58. Escudé, 69. Koné - 17. Pudil, 90+2. Kalivoda. Rozhodčí: Baskalov - Kalugin, Averijanov (všichni Rus.). ŽK: Šourek, Volešák. Poločas: 2:1. Sevilla: Palop - Daniel Alves, Boulahrouz, Escudé, Dragutinovič - Jesús Navas (74. Duda), Keita, Poulsen, Adriano (81. Hinkel) - Luis Fabiano (63. Koné), Kanouté. Slavia: Vaniak - Dřížďal (46. Ivana), Šourek, Suchý, Hubáček - Krajčík, Švec, Janda (63. Kalivoda), Belaid (70. Volešák), Pudil - Vlček. Další výsledek skupiny H: Steaua Bukurešť - Arsenal 0:1 (75. Van Persie).

1. Arsenal 2 2 0 0 4:0 6

2. Sevilla 2 1 0 1 4:5

3 SLAVIA 2 1 0 1 4:5 3

4. Steaua 2 0 0 0 1:3 0

Vysvědčení LN pro hráče Slavie

Martin VANIAK 3

Bravurní zákroky slávistický „čaroděj“ tentokrát nevytasil. Při prvním inkasovaném gólu si až zbytečně moc vyběhl od branky a usnadnil situaci domácím útočníkům.

František DŘÍŽĎAL 2

Z obránců Slavie působil v „průchozí“ první půli nejjistěji. Po přestávce se už na trávníku neobjevil.

Ondřej ŠOUREK 3

Ostrý debut na mezinárodní scéně mu nevyšel podle přestav. Nezvládl uhlídat Fabiana, po jehož sólu Slavia podruhé inkasovala.

Ondřej SUCHÝ 4

Špatný den pro mladého stopera. Hned od začátku kupil chybu za chybou. První gól nabídl soupeři nedůraznou rozehrávkou.

David HUBÁČEK 3

Také on si neodpustil lacinou minelu. Nebezpečně namazal Kanoutému, který ale nabídnutou příležitostí pohrdl.

Matej KRAJČÍK 2

Lepší v ofenzivě než směrem dozadu. Z pravé strany naservíroval do pokutového území Sevilly balon před jediným červenobílým gólem. Po výměně stran se stáhl místo Dřížďala do obranné čtveřice.

Michal ŠVEC 3

V roli defenzivního štítu odvedl standardní výkon, zkrotit ofenzivní vlny Sevilly však nedokázal.

Petr JANDA 3

Ve středu zálohy zůstal po celý zápas neviditelný. Utkání mu příliš nesedlo.

Tijany BELAID 3

Jen několik mírně pozitivních záblesků zastínil poslední Belaidův kontakt s míčem. Po jeho zkažené přihrávce rozjela Sevilla čtvrtou gólovou akci.

Daniel PUDIL 1

Po temném období v kariéře roste jeho forma zápas od zápasu. Dravý a běhavý výkon vyšperkoval pohlednou trefou.

Stanislav VLČEK 3

Bez podpory zůstal na hrotu odříznutý. Netypicky po rohu mohl Slavii vrátit do hry, ale střílel nad.

Milan IVANA 3

Pokusil se povzbudit ochablý útok, ale s narůstajícím náskokem Sevilly jeho aktivita povadla.

Pozn. Hráči jsou hodnoceni jako ve škole. Kalivoda a Volešák hráli příliš krátce.