Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav

Slavia je podzimním králem

Po vítězství na Kladně a zaváhání Teplic přezimuje lídr ligy s pětibodovým náskokem

KLADNO Fotbalová liga se po dnešní dohrávce uloží k zimnímu spánku. Její podzimní část zvládla nejlépe pražská Slavia. Titul ligového půlmistra jí zajistila sobotní výhra 1:0 na Kladně, kterou zařídil jediným gólem Vladimír Šmicer.

Červenobílí drží před jarními odvetami trumfy v ruce. Po včerejší překvapivé porážce druhých Teplic v Jablonci navíc jejich náskok narostl na pět bodů. Na úroveň Severočechů může ještě dnes poskočit Sparta. Ovšem jedině v případě, že dokáže doma porazit Plzeň. Střídání proběhlo na posledním místě, kam kvůli výhrám Bohemians 1905 a právě Jablonce spadl Most.

Úspěch na Kladně nevyvolal ve slávistickém táboře přehnanou euforii. „Přezimujeme sice na prvním místě, ale celkově to ještě nic neznamená,“ zůstal na zemi trenér Karel Jarolím. „Jsem hlavně spokojený, že jsme podzim zakončili výhrou. Chtěli jsme napravit předcházející nezdary a to se povedlo.“

K vítězství Slavii stačila jediná přesná trefa. Krátce před přestávkou zahrál rohový kop Daniel Pudil, tečovaný míč doplachtil na zadní tyč, kde jej hlavou doklepl do sítě kapitán Šmicer. „V posledních zápasech jsme měli problémy v koncovce, teď jsme alespoň jednu branku vstřelili a stačila ke třem bodům,“ těšilo Jarolíma.

Jeho týmu ztěžoval život náročný terén, jenž vyhovoval domácímu outsiderovi. Přesto se červenobílí snažili o kombinační fotbal.

„Hřiště bylo měkké, ale dalo se hrát,“ podotkl brankář Martin Vaniak. Slávisté soupeře přehrávali především v prvním poločase, přes obranný val se ale nemohli prosadit do finální fáze. Nakonec je spasila standardní situace.

„V podobných zápasech je třeba prosadit se ze standardky. Což se nám povedlo,“ radoval se Šmicer, který Kladnu vstřelil branku i v polovině srpna na Strahově.

Po přestávce Středočeši s přibývajícím časem otevřeli hru, defenzivu Pražanů ale přečíslovali jen sporadicky.

Červenobílé čeká ještě Sevilla

„Druhou půli jsme odehráli s nasazením a velkou touhou vyrovnat. Musím klukům poděkovat,“ tvrdil na tiskové konferenci kladenský kouč Jaroslav Šilhavý.

O šanci na vyrovnání se však domácí připravili sami. Záložník Szabo nejprve přešel přes dva hráče, ale v situaci dva na jednoho nepochopitelně nepřihrál volnému Zachariášovi. Místo toho slabou placírkou odevzdal balon Vaniakovi.

Vzhledem k náročnému podzimu sužovala slávisty ke konci utkání únava. O vystřídání si například řekl vyčerpaný Pudil. „Většina z nás odehrála 25 zápasů, což je skoro celá ligová sezona. To se musí projevit,“ upozornil brankář Vaniak.

Sešívaní ale v sobě musejí najít zbytky sil ještě na jeden zápas. Ve středu na Strahově zakončí své vystoupení v základní skupině Ligy mistrů duelem se Sevillou.

SK Kladno 0

Slavia Praha 1

Branka: 40. Šmicer. Rozhodčí: Racek -Wilczek, Dobrovolný. ŽK: Semerák, Gross, Szabo - Ivana, Hubáček, Tavares, Pudil. Diváci: 3750. Poločas: 0:0. Kladno: Pavlík - Bartoš, Killar, Gross, Kúdela - Vršajevič (68. Zachariáš), Szabo, Zoubele, Cigánek, Jeslínek - Semerák (83. Šilhan). Slavia: Vaniak - Gebre Selassie, Suchý, Brabec, Hubáček - Krajčík, Volešák, Tavares, Pudil (81. Jablonský) - Šmicer (85. Belaid), Ivana (75. Šenkeřík).