Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund

Slavia je zase zpátky ve hře

Po vítězství červenobílých fotbalistů v Olomouci se náskok vedoucí Sparty snížil na jediný bod

OLOMOUC Dvě kola před koncem fotbalové ligy mohlo být už o titulu rozhodnuto, místo toho se boj o něj nečekaně zamotal. Fotbalisté Slavie včera na nedělní porážku vedoucí Sparty odpověděli vítězstvím 3:1 v Olomouci a na svého rivala už znovu ztrácejí jen bod.

„Boj o titul bude ještě napínavý a to je pro fanoušky fotbalu jen dobře,“ poznamenal brankář Slavie Martin Vaniak.

Slávisté po předchozích dvou porážkách už boj o titul vzdali, jenže po zaváhání Sparty jim do klína nečekaně spadla nová naděje. „Měli jsme motivaci i bez Sparty, potřebovali jsme vyhrát, abychom si zajistili alespoň to druhé místo,“ vysvětloval trenér Karel Jarolím.

Zřejmě právě proto v Olomouci jeho tým hrál jako pokropený živou vodou. Probudil se především útočník Toleski, který byl u všeho podstatného. Ve 21. minutě tvrdou střelou otevřel skóre a o pět minut později chytrou uličkou vysunul Jarolíma, který přidal druhý gól. „Vše se vyvíjelo dobře, jen škoda, že jsme se sami připravili o další šance,“ litoval Jarolím.

Dvoubrankový náskok a územní převaha byly dostatečným argumentem k tomu, aby slávističtí fanoušci mávli rukou i nad občasnými nepřesnostmi v kombinaci. Když to ovšem hráči Slavie s laxností přehnali, hned bylo zle. Třeba když domácí Hubník vypálil z hranice pokutového území a gólman Vaniak musel s vypětím sil jeho střelu vytahovat nad branku. Olomoučtí, toho času na devátém místě, dostali příležitost promluvit do boje o titul a své role se přes několik chyb zhostili se ctí. Trpělivě čekali na šanci a každou chybu nebo polevení Slavie trestali. Jako když Heidenreich v 57. minutě utekl Krajčíkovi a prudkou střelou pod břevno snížil. „Hráli jsme pasivně, o branku jsme si vyloženě koledovali,“ uznal Jarolím.

Slavia je na jaře týmem dvou tváří a utkání v Olomouci to znovu potvrdilo. Pokud se Slavii daří, dokáže soupeře přehrávat rozdílem třídy, ale stačí pár chyb v rozehrávce a slávisté rázem působí dojmem souboru jedenácti hráčů, kteří spolu hrají poprvé.

Z role ostatně vypadli i v Olomouci a málem na to doplatili. „Na tom je potřeba zapracovat. Tím se dostáváme zbytečně dolů. Asi se na nás po nevydařených zápasech trochu podepsala psychika,“ hledal příčiny záložník Marek Jarolím. Naštěstí pro Slavii stál v brance jistý Vaniak a v útoku agilní Toleski.

Pokračování na straně 20

Dokončení ze strany 24

Právě ve chvíli, kdy trápení Slavie vrcholilo, vymyslel Toleski akci, na jejímž konci byl snadný gól střídajícího Abrahama. Dvoubrankový náskok pak Slavii vrátil klid na to, aby si už klíčové tři body pohlídala. „Oproti předchozím zápasům byl hlavní rozdíl v tom, že jsme začali proměňovat šance,“ všiml si kouč Karel Jarolím.

K titulu má přesto stále blíž Sparta, která v příštím kole hraje znovu doma (s Ostravou), zatímco Slavia se vydá do Mladé Boleslavi. Pokud slávisté prohrají a jejich rival vyhraje, mistrem bude Sparta, v opačném případě se rozhodne až v posledním kole. „Věřím, že závěr zvládneme lépe my. Vítězství v Olomouci nás snad nakopne,“ je přesvědčen gólman Martin Vaniak.

Slavia Praha 3

Branky: 57. Heidenreich - 20. Toleski, 25. M. Jarolím, 67. Abraham. Rozhodčí: Příhoda - Filgas, Goňa. ŽK: Hořava - M. Jarolím, Abraham. Diváci: 5488. Poločas: 0:2. Olomouc: Drobisz - Jindřišek, Hudec, Škerle, Heidenreich - Bajer, Kaščák, Hořava (85. Rýdel), Onofrej - Hubník (71. Melinho), Schulmeister (60. Kazár). Slavia: Vaniak - Krajčík, Latka, Brabec, Hubáček - Šmicer (46. Abraham), Tavares (67. Suchý), M. Jarolím, Švento (78. Pudil) - Šenkeřík, Toleski.