Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavia pojede za teplem zdarma

Česko

Na zahraniční soustředění vyrazí 13 z 16 klubů z fotbalové ligy * Nejčastěji míří na Kypr a do Turecka

PRAHA Valí se na ně problémy ze všech stran, v únoru přesto poletí za sluncem. Fotbalisté Slavie o soustředění na Kanárských ostrovech nepřijdou ani v časech, kdy jejich klub omezují výrazné dluhy.

Mimo vymrzlé Česko vyrazí až na tři výjimky všichni účastníci fotbalové ligy. Kdyby Slavia spoléhala jen na vlastní zdroje, zřejmě by také zůstala doma.

Nakonec pořídí týdenní soustředění nejlevněji ze všech. Její celkové náklady se rovnají nule. Kompletně je pokryje jeden ze slávistických sponzorů – cestovní kancelář Canaria Travel. „Máme to plně hrazené. Dohodnuté to bylo už na začátku sezony,“ potvrdil mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Šetřit při přípravném období se přes napjaté rozpočty odváží málokdo. Po kondiční části přípravy potřebují hráči kvalitní hřiště, která v Česku přikryje sníh.

Jenže v Brně si odpustili výlet za teplem dobrovolně. Dalo by se říct, že za trest. „Nezasloužíme si to. Ekonomické motivy jsou v tomto ohledu až na druhém místě. Hlavně to vypovídá o zklamání z našich podzimních výkonů v lize,“ řekl Karel Večeřa, kouč až předposledního týmu soutěže.

Večeřa věří, že vyhlídky jeho týmu na záchranu pobyt v českých podmínkách výrazně nepoškodí. „Nikdy nevíte, jak může vypadat počasí v půlce února. Loni byla zima tvrdá, dva roky zpátky zase mírná, a kdo zůstal doma, byl na tom prakticky stejně.“ Úsporná varianta? Chorvatsko Ještě skromnější plán vypracovali v posledním Ústí nad Labem. Nováček, který v lize hospodaří s nejskromnějším rozpočtem, vyrazí o 20 kilometrů dál než do Teplic, kde hraje své domácí zápasy. Stejně jako v létě stráví svoje soustředění v Roudnici nad Labem.

Náklady na týdenní pobyt na Kypru či v Turecku, kam české týmy vyrážejí nejčastěji, vycházejí zhruba na 1,5 milionu korun.

Hned dva kluby si v zahraničí vybraly úspornější variantu. Ostrava a Hradec Králové zamíří do Chorvatska. V zemi, kam během léta míří zástupy českých turistů, se dají náklady stlačit. V porovnání s cestou do Turecka odhaduje mluvčí Baníku Igor Bruzl úsporu na čtyřicet procent. „Naše ambice nejsou nejvyšší, podmínky jsou tomu upraveny i finančně. Bylo i přáním trenéra Marka zůstat s týmem v klimatu s teplotami mezi deseti a patnácti stupni. Jsou to podobné podmínky, jaké nás potom čekají na začátku jarní části.“

Dvěma vedoucím týmům ligy zase pomáhá, že v přípravě patří mezi žádané soupeře. Kromě soustředění zvažují také nabídky zúčastnit se přípravných turnajů. Mistrovská Sparta už loni cestovala do Hongkongu, Plzeň zase letos na začátku roku vyrazila do Soči.

Západočeši vnímají, že k nim povedený podzim v lize přitahuje zájem. Na závěr pobytu na Kypru by proto mohli změřit síly se Spartakem nebo CSKA Moskva.

Sparta ještě jako jediná neoznámila, kterou destinaci si pro soustředění vybere. „Ve hře je několik variant. Španělsko, kde jsme byli minule, zůstává jednou z nich,“ sdělil mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

***

ZAHRANIČNÍ SOUSTŘEDĚNÍ KLUBŮ

Z FOTBALOVÉ LIGY

Kdo vyrazí

do zahraničí

Sparta

zatím

neurčeno

Fotbalisté

pražské Sparty

trénují v rámci

loňského soustředění

ve Špindlerově

Mlýně

Kdo zůstane

doma

Brno

České Budějovice

Ústí nad Labem

Příbram

Liberec

Teplice

Jablonec

Plzeň

všichni Kypr

Slovácko

Olomouc

Mladá Boleslav

všichni Turecko

Ostrava

Hradec Králové

oba Chorvatsko

Bohemians 1905

Slovensko

Slavia

Kanárské ostrovy

(Španělsko)

Autor: