Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav

Slavia si řekla o popravu

Pražané se do semifinále Ligy mistrů nepodívají, prohráli doma vysoko s Curychem

PRAHA Že by žert nebo snad přelud? Kdepak, čistá realita. Hokejisté pražské Slavie se rozloučili s vidinou postupu do semifinále Ligy mistrů po nevídaném, snad až nepochopitelném průběhu utkání.

Po většinu střetnutí svého soupeře sice svírali v drtivých kleštích, leč nakonec prohráli o čtyři branky. O tom, jak bláznivý vývoj mělo středeční nesmírně důležité střetnutí, v němž Pražané přišli kvůli zmařenému postupu také o 6,25 milionu korun, potvrzuje i divoký počet střel na branku - 52:22 ve prospěch Slavie!

Osud domácích se začal naplňovat ve 47. minutě, když za stavu 1:1 nachytal Gardner špatně postaveného gólmana Svobodu a z dálky a navíc ze slušného úhlu ho prostřelil. „Druhý gól padá jednoznačně na můj vrub,“ soukal ze sebe po utkání v šatně zjevně otřesený Svoboda. „Měl jsem střelu zachytit tělem, ale šel jsem proti ní jen rukou. Puk navíc trochu divně zaplachtil a zapadl do sítě. Škoda že se tenhle okamžik nedá vrátit, Brankář Curychu Sulander měl holt dneska velký den a já zase ne...“

Švýcaři pak dílo zkázy dokonali pouhých 38 vteřin po osudovém druhém gólu, kdy po dalším rychlém protiútoku přesně zamířil Alston. Fakt, že konsternovaní a zcela nečekanou realitou ochromení slávisté vzápětí inkasovali ještě dvakrát, jejich trenér Vladimír Růžička komentoval lapidárně: „V dané situaci nám už nezbývalo nic jiného než hrát vabank. Už bylo jedno, jestli prohrajeme 1:3, nebo 1:15.“

Ve stavu největšího ohrožení už jeho svěřenci v závěru vsadili na jednu kartu. Defenzivu zahodili kamsi za mantinel a pustili se do zoufalé ofenzivy. Což byla chvíle znovu pro Gardnera a Alstona, kteří v posledních třech minutách utkání zvýšili skóre na neuvěřitelných 1:5.

Pražané přitom především ve druhé třetině svého soupeře ničili snad až krutým způsobem. Hrálo se v podstatě na jednu branku, slávisté podnikali jeden spanilý útok za druhým a švýcarská hra se změnila v trosky. Nebozí hosté jen kroutili hlavami, jakýže to uragán se kolem nich prohání.

Leč Slavia z ničivého tlaku vytěžila pouze hubené vyrovnání na 1:1 poté, co v závěru druhé třetiny tečoval Jelínek Kadlecem nahozený puk od modré čáry.

„Ve druhé části hry jsme měli velké štěstí, že jsme ohromný tlak přežili,“ vydechl si kouč Curychu Sean Simpson. „Především Sulander měl zásluhu na tom, že jsme se ještě vůbec mohli dostat do hry.“

Růžička navzdory kruté prohře hovořil docela klidně a vyrovnaně.

Pokračování na straně 18

***

Slavia Praha 1 Lions Curych 5

Branky a nahrávky: 37. P. Jelínek (Kadlec) - 15. Trudel (Pittis, Alston), 47. Gardner (Wichser, Monnet), 48. Alston (Bastl, Seger), 58. Gardner (Sejna, Wichser), 60. Alston (Trudel). Rozhodčí: Schimm, Schütz - Winnekens (všichni Něm.), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 8137. Třetiny: 0:1, 1:0, 0:4. Slavia: A. Svoboda - Kadlec, Vašíček, Drtina, Novák, Kolařík, Žižka, Sloboda -D. Hruška, Beránek, Vondrka - Bednář, Červenka, Tomica - Micka, V. Růžička ml., Doležal - M. Čermák, Sklenář, P. Jelínek - Kraft. Curych: Sulander - Blindenbacher, Suchý, Seger, Geering, Cadonau, Schelling - Bühler, Pittis, Trudel - Sejna, Gardner, Wichser - Bastl, Alston, Monnet -Down, Lemm, Grauwiler.