Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Slavia slaví postup do finále

Klíčový sedmý zápas opět vyhráli domácí: Pražané vyřadili liberecké Bílé tygry

PRAHA Po dvou letech si hokejová Slavia zahraje o titul. V rozhodujícím sedmém zápase semifinálové série porazili Pražané liberecké Bílé tygry a slavili postup do finále. Slavia - Liberec 2:1 Kouzlo domácího ledu tak Tygři nezlomili ani na čtvrtý pokus. Slavia má totiž Bednáře, který v úvodu otevřel skóre, a Klepiše, jenž necelých devět minut před koncem přidal pojistku.

„Jsem na mužstvo hrozně pyšnej. Takováhle utkání se hrají na krev a hlavně v poslední minutě tam naši hráči lezli po kolenou,“ prohlásil ochraptělý slávistický trenér Vladimír Růžička.

Liberecký pokus o zvrat osudu duelu přišel pozdě. V 57. minutě snížil Podkonický, když tečoval v dvojnásobné přesilovce Jirušovu střelu. Další liberecký nápor ale zbrzdil Nedorost, který vyfasoval hloupý dvouminutový trest za sekání.

Liberec se přesto dokázal na závěrečný zoufalý atak připravit, Kašpařík totiž tak tvrdě bodyčkoval slávistu Kadlece, že se vysypalo plexisklo a hra musela být na pět minut přerušená.

V posledních vteřinách dělily Tygry od prodloužení centimetry, Jirušovo nahození do odkryté branky Nedorost nedotlačil.

Slávistický gólman Svoboda, jenž utkání dochytal bez vyrážečky, tak mohl triumfálně vyhodit lapačku do vzduchu. „Jsem rád, že Svoboda dokázal, že je pan brankář,“ řekl Růžička.

Zatímco Slávisté se objímali, liberecké borce zaplavilo zklamání a zuřivý útočník Pletka spílal sudímu Husičkovi.

„Byli jsme blízko postupu,“ povzdechl si liberecký kouč Dušan Gregor. „Ale nemáme se za co stydětVpražské O2 Areně se historie neopakovala. Před třemi lety Slavia poprvé a zatím naposledy prohrála v play off sedmý zápas. Liberci podlehla 1:5. Včera ale psali svěřenci kouče Růžičky před 13 tisíci diváky docela jiný příběh.

„Jsem rád, že jsem si vymyslel to úzké kluziště. Ukázalo se, že nám sedí,“ smál se Růžička, který narážel na fakt, že v semifinálové sérii pokaždé slavil výhru domácí tým. Což přineslo postup Slavii.

Pražané do duelu vlétli jako uragán a během prvních dvou minut svírali Liberec před brankářem Pincem. Ve chvilce, kdy Tygři poprvé vykoukli z ulity, zapomněli vzadu pokrýt Bednáře, který bez problémů zužitkoval parádní pas kolegy Červenky.

Úvodní trefa klíčového utkání měla zcela nečekaný uspávací účinek. Zápas pevně ovládla obranná taktika a diváci sledovali řadu soubojů. Na vyložené šance přesto vedla Slavia, jenže druhé branky se dočkala až ve třetí třetině, kdy Klepiš zakončil přečíslení třech proti jednomu.

***

Branky a nahrávky: 5. Bednář (Červenka), 52. Klepiš (Sloboda) - 57. Podkonický (Jiruš). Rozhodčí: Husička, Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:7. Využití: 0:1. Diváci: 13 268. Třetiny: 1:0, 0:0, 1:1.

Slavia Praha: A. Svoboda - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Drtina, Sloboda, Žižka, Vašíček - D. Hruška, Klepiš, Vondrka - Bednář, Červenka, Tomica - Micka, Rataj, Sup - V. Růžička ml., Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.

Liberec: Pinc - J. Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Zíb, Derner, Holub - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Blatný, Kašpařík, Pabiška - Bartovič, Šachl, V. Nedorost. Trenéři: Gregor, V. Čermák a Kapoun.

Semifinále play off České pojišťovny Č. Budějovice - K. Vary stav série 3:3 Zápasy: 3:2, 2:1, 0:4, 4:5, 3:2p, 0:3 Další zápas: dnes v Českých Budějovicích Slavia - Liberec stav série 4:3 Zápasy: 3:2sn, 3:2p, 1:4, 0:3, 5:1, 1:3,2:1