Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Slavia zlomila prokletí!!!

PRAHA Červenobílá euforie se valí Strahovem, hráči s trenéry křepčí, fanoušci šílí. Éterem se line hymna vítězů We are the Champions. Fotbalová Slavia včera přepsala klubové dějiny - na šestý pokus proklouzla do Ligy mistrů!

Slavia-Ajax 2:1

V 3. předkole prestižní soutěže smetla slavný Ajax Amsterodam. Po výhře 1:0 v úvodním duelu porazila nizozemský tým i včera před vyprodaným Strahovem, tentokrát 2:1. Díky dvěma zásahům kapitána Stanislava Vlčka a famózním zákrokům brankáře Martina Vaniaka. Do pokladny Slavie tak poputuje minimálně 150 milionů korun.

„Čekali jsme dlouho, konečně jsme se dočkali. Prožívám nejkrásnější chvíle kariéry, právě pro takové zápasy fotbal hraju,“ řekl po utkání dojatý Vlček.

„Je to obrovský úspěch, je mi úplně jedno, jestli se to povedlo na pátý nebo šestý pokus. Mám obrovskou radost, sešla se tady skvělá parta kluků. Martin Vaniak? Ten nás neskutečně podržel. A Standa Vlček, který rozhodl. Proto jsme tam, kde jsme,“ sděloval v euforii chraplavým hlasem trenér Karel Jarolím, který chvíli předtím létal nad hlavami hráčů.

Pokračování na straně 19

Boj o Ligu mistrů - Slavia uspěla na šestý pokus, Sparta prohrála s Arsenalem i podruhé

Dokončení ze strany 20

Cesta za vysněnou Ligou mistrů začala pro Slavii nešťastně, po pár minutách odstoupil pro zranění klíčový muž Vladimír Šmicer. Záložník, kterému se přezdívá „Štístko“, prožil jednu z nejsmolnějších chvil kariéry. Tak moc chtěl dotáhnout červenobílé do prestižní soutěže, nakonec to však spoluhráči zvládli i bez něj.

„Už na tréninku mě chytil sval, věděl jsem po chvíli, že to nepůjde, takový zápas se musí hrát naplno. Mám smíšené pocity, chtěl jsem tomu pomoct víc,“ svěřil se Šmicer.

Vůdčí roli po Šmicrovi převzal Vlček. Ve 22. minutě k němu na malé vápno doplachtil Tavaresem vrácený míč, útočník jej z točky poslal neomylně do sítě. Postupovou euforii na Strahově však po jedenácti minutách zchladil Luis Suarez, který z levé strany prostřelil Vaniaka.

Po přestávce se zápas změnil v dobývání slávistické tvrze, druhý gól mohl vstřelit Suarez, centr z volného přímého kopu nasměroval hlavou zblízka nad. Hostující kouč Ten Cate pak vsadil všechno na ofenzivní kartu, do hry poslali další útočníky Rommedahla s Urzaisem. Vaniak čaroval, Vlček pak rozhodl V 69. minutě Strahov oněměl, aby vzápětí oslavoval Vaniaka. „Čaroděj“ vytáhl famózní zákrok, když reflexivně vyrazil hlavičku Jaapa Stama. A Vaniak kouzlil dál. Nejprve zlikvidoval obrovskou šanci Suarezovi, krátce poté i Huntelaarovu hlavičku!

Ajax dál svíral domácí, napětí na Strahově se dalo krájet. Až přišel rychlý kontr dvojice Tavares-Vlček, který slávistický kapitán zakončil mazáckým obloučkem přes padajícího gólmana. A bylo hotovo. „Doběhl jsme tam z posledních sil,“ smál se Vlček.

Závěrečný hvizd odpálil vlnu oslav, za jednou z branek se hráči ocitli v obležení nadšených fanoušků, kteří vnikli na hřiště.

Slávisté se tak můžou těšit na další atraktivní duely s evropskými giganty. Kteří z nich do Prahy dorazí, se rozhodne po dnešním losu v Monaku (v 18 hodin). „Je mi jedno, koho dostaneme,“ podotkl Jarolím.

***

Slavia Praha 2

Ajax Amsterdam 1

Branky: 22. a 86. Vlček - 33. Suarez. Rozhodčí: Larsen - Hansen, Norrestrand (všichni Dán.). ŽK: Volešák -Emanuelson, Stam. Poločas: 1:1. Diváci: 17 000. První zápas: 1:0, postupuje Slavia. Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Dřížďal - Janda, Švec, Tavares, Kalivoda (76. Volešák) - Šmicer (13. Ivana, 82. Necid), Vlček. Ajax: Stekelenburg - Colin, Stam, Vermaelen, Emanuelson (58.

Vertonghen) -Gabri (78. Urzaiz), Heitinga, Delorge - Bakircioglü (65. Rommedahl), Huntelaar, Suarez.