Slavii klesla naděje na postup

3. předkolo fotbalové Ligy mistrů - Slavia a Sparta hrají o postup do hlavní soutěže

FLORENCIE/PRAHA Loňská pohádka o postupu do Ligy mistrů zřejmě nedostane pokračování. Jasně to naznačil první výsledek fotbalistů Slavie ve třetím předkole prestižní soutěže.

Zatímco Sparta rozehrála svoji partii s Panathinaikosem Atény až včera (utkání skončilo po uzávěrce tohoto vydání), červenobílí si už v úterý po zakřiknutém projevu na stadionu italské Fiorentiny odvezli domů porážku 0:2. Za dva týdny v Edenu se pokusí český mistr během odvety o nemožné - zvrátit téměř rozhodnutou partii.

„Dokud tu bude šance, budeme se o ni rvát,“ hleděl dopředu trenér Karel Jarolím. „Budeme hrát před vyprodaným hledištěm. Jisté je, že musíme přidat,“ uvědomoval si útočník Zdeněk Šenkeřík.

Skutečně. Pokud by v odvetě chtěli slávisté myslet na úspěch, musí předvést pravý opak svého včerejšího výkonu. V něm tahali za kratší konec od samého začátku. „Zápas pro nás nezačal vůbec dobře. Ovlivnili jsme si to sami tím, že jsme domácí nechali vstřelit rychlou branku. Fiorentině se od toho momentu hrálo lépe, nemusela nikam chvátat,“ zlobil se Jarolím.

Fráze o malé rozehranosti hodila Fiorentina rychle za hlavu. Rumunský kanonýr Mutu ukázal už po třech minutách, že dokáže být platný i při zahrávání standardních situací. Z jeho přímého kopu přeplachtil míč zeď a prolétl i kolem marně se natahujícího Vaniaka. „Neměl jsem šanci. Mutu to trefil skvěle a rychlý gól nás určitě dostal do velké nevýhody. Nedostávali jsme se prakticky vůbec dopředu,“ kroutil hlavou slávistický gólman.

Fiorentina byla lepší technicky K probuzení po krutém budíčku nepomohla pětičlenná záloha, před níž marně čekal na slibnější přihrávky osamělý Šenkeřík.

Jako by Slavia nesbírala v minulé sezoně ostruhy proti Arsenalu nebo Seville. Na hrbolatém trávníku často jen odvracela opakující se nájezdy rozjetých „Fialek“. Na Fiorentině byla navíc patrná technická převaha, její rychlé kombinace dělaly soupeři hodně starostí, naopak domácí obrana řešila i každý náznak nebezpečí s jistotou a klidem.

Vzrušující momenty vystřídal větší klid. Jen do přestávky. Po ní začala jízda italského mužstva nabírat znovu na obrátkách. „Ve druhém poločase jsme zlepšili pohyb, měli i pološance, ale zase přišla další standardní situace a Fiorentina nás potrestala podruhé,“ litoval kapitán Slavie Erich Brabec.

Při druhém gólu Fiorentině pomohlo i trochu štěstí. Rohový kop se nešťastně odrazil od střídajícího Belaida k Giraldinovi. Posila z AC Milán už měla snadnou pozici.

Až potom se Slavia pokoušela o snížení, které by ji před odvetou výrazně ulehčilo. Ale třeba tázavý pohled Necida po střetu s Deinellim na kraji pokutového území nevzal rozhodčí Webb vážně a penaltu neodpískal. „Hra se zlepšila, ale dovolili jsme Fiorentině dostat se i do dalších nebezpečných situací. My ani se dvěma útočníky jsme se do nich nedostávali,“ uznal Jarolím.

Gilardino mohl přidat další gól Nakonec mohla být Slavia ráda, že konečná ztráta nebyla ještě vyšší. U špatně stráženém rohu Gilardina proletěl míč přes přední tyč, na čáře ho Vaniak vystrkoval ven, zatímco hráči s fialovém už zvedali ruce nad hlavu. Zblízka mohl zvýšit také Kröldrup, ale v rozhodujícím momentu klopýtl.

„Gilardino hrál dobře, ale mohl dát i druhý gól. Škoda té šance, mohlo to být ještě příznivější. I Mutu hrál dobře, jsem spokojený,“ chválil střelce obou branek kouč Fiorentiny Cesare Prandelli.

Červenobílé utrpení skončilo už dobře. Tedy bez další újmy, která by jejich vyhlídky posunula blízko oblasti teorií. I proto Prandelli diplomaticky dodal: „Je za námi jen poločas, ještě není konec.“

***

Fiorentina 2 Slavia Praha 0 Branky: 3. Mutu, 58. Gilardino. Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Belaid. Diváci: 32.560. Poločas: 1:0. Fiorentina: Frey - Zauri, Kröldrup, Dainelli, Vargas (64. Almirón) - Gobbi, Melo, Kuzmanovič - Gilardino (74. Pazzini), Mutu (74. Osvaldo), Santana. Slavia: Vaniak - Suchý, Brabec, Latka, Hubáček - Gebre Selassie (52. Belaid), Tavares, M. Jarolím (61. Necid), Janda (73. Krajčík), Švento - Šenkeřík.