Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pro Afghánce není v Evropě místo a školy ani hranice se plošně neuzavřou, shodli se Babiš s Kurzem a Hegerem.

Na zámku v Lednici jsou předsedové vlád zemí Slavkovského formátu, tedy Česka, Slovenska a Rakouska. Premiér Andrej Babiš (ANO) probírá svými protějšky Eduardem Hegerem a kancléřem Sebastianem Kurzem aktuální situaci v Afghánistánu nebo vývoj koronavirové pandemie. (7. září 2021) foto: Anna Vavríková, MAFRA

Žádné uzavírání státní hranic ani škol kvůli pandemii covidu už nebude, oznámili předsedové vlád Česka, Slovenska a Rakouska, kteří se dnes sešli na zámku v Lednici na jihu Moravy. Debatovali také o situaci v Afghánistánu.
  18:10

Český premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že očekává růst pozitivních případů. Situaci ale podle něj všichni sledují

„Čekáme na výsledky třetího kola testování ve školách, poučili jsme se ale z minulosti a nebude žádný lockdown, ani nebudeme zavírat školy,“ prohlásil Babiš s tím, že od 10. září začnou seniorům chodit esemesky s pozvánkou na třetí dávku očkování.

Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze není ani na místě zavírat hranice, protože to mělo negativní dopad na ekonomiku. „Je špatné je uzavírat stejně jako školy, protože bychom to museli dělat každý rok. Musíme se naučit s covidem žít,“ poznamenal a vyzval lidi, kteří se ještě nenechali očkovat, aby tak učinili.

Právě s průběhem vakcinace nemůže být příliš spokojen slovenský ministerský předseda Eduard Heger. Počet naočkovaných na Slovensku totiž nedosahuje ani poloviny obyvatel. „Virus hodně útočí na neočkované. Vakcína prokazatelně snižuje riziko hospitalizace,“ apeloval.

„Pro Afghánce není v Evropě místo“

Babiš se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska debatoval také o situaci v Afghánistánu po uchopení moci Tálibánem. Shodli se na tom, že je nutné pomáhat Afgháncům v jejich zemi, protože v Evropě pro ně není místo. Nechtějí, aby se opakoval rok 2015 s uprchlickou krizí.

„Země na východě teď trpí migračním tlakem, tedy tím, co už my zažíváme roky. Je proto nutné posílit ochranu vnější hranice Evropské unie,“ vysvětlil rakouský kancléř Kurz.

„Situace je tam stále velmi nepřehledná, na šestého října je k tomu svolán neformální summit špiček Evropské unie,“ dodal Babiš.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat