K vidění zde budou například knihy a knižní ilustrace ověnčené cenami, fotografie, dětské kresby i unikátní obrázky ze soli. Ze zahraničí se podařilo získat dvě pozoruhodné knižní kolekce.
Ta první věnovaná Ceně Astrid Lindgrenové dorazila ze Švédska a představí knihy z celého světa, které získaly prestižní mezinárodní ocenění za dětskou literaturu. To začala udělovat švédská vláda v roce 2002 na počest nejslavnější švédské spisovatelky dětských knížek. Cena Astrid Lindgrenové může být každoročně udělena autorům, ilustrátorům i organizátorům různých aktivit na podporu dětského čtenářství, bez ohledu na jejich jazyk či národnost. Jde o největší literární cenu za dětskou literaturu a její laureát obdrží 5 milionů švédských korun – tj. asi 540 000 eur.
Veletrh dětské literatury v Bologni zapůjčil do Prahy kolekci knih, jež byly v letech 2000–2010 nominovány na Cenu BolognaRagazzi, respektive které ji získaly. Cena s více než čtyřicetiletou tradicí je každoročně udělována za nejlepší beletristické dílo, literaturu faktu a v rámci tzv. kategorie „nových horizontů“.
Nověji pak přibylo ocenění pro nejlepší prvotiny, které je určené dílům nových a mladých autorů a ilustrátorů. Napomáhá tak k jejich objevení a nakladatelům při vyhledávání talentů.
Komiks i knížky pro nevidomé Česká knižní produkce oceněných titulů se představí hned v několika expozicích. Návštěvníkům veletrhu se tak připomenou vítězné knihy dvaadvaceti ročníků Ceny Jiřího Ortena, tituly oceněné na devátém ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera a vítězné publikace ze soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2009, ve které porota posuzovala 241 titulů zaslaných ze 109 nakladatelství.
Vystaveny budou rovněž vítězné tituly ze soutěže Slovník roku 2010 a Obec překladatelů připomene překlady oceněné prestižními literárními cenami v uplynulém období i kolekci překladových titulů nominovaných na Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší překlad v letošním roce. Další výstavy se věnují knihám a knižním ilustracím nominovaným na cenu Zlatá stuha za rok 2009 a šedesát let své existence připomene návštěvníkům nakladatelství Albatros.
Polsko, které je čestným hostem letošního ročníku Světa knihy, se bude prezentovat hned několika výstavními projekty. Představí nejlepší dětské kresby inspirované legendou o drakovi z krakovského hradu Wawel, kterých mladí výtvarníci poslali do soutěže Polského institutu přes dva tisíce. Nastupující česká generace bude moci svou tvorbu mj. porovnat na výstavě Mistři ilustrace s produkcí nejlepších polských profesionálů. Po celou dobu veletrhu bude přístupný dětský koutek výtvarného sdružení Kalimba s originální sadou ručně vyrobených hraček.
Dále se pak na výstavě Tváře polské literatury představí fotografka Elżbieta Lempp a polská sekce IBBY chystá prezentaci Dětské knihy roku 2009. A pozornost určitě vyvolá i výstava unikátních obrázků Sny ze soli, jejichž autorka Anna Kaszubská-Dębská pracovala s neobvyklým materiálem.
Na děti a mládež se soustředila velká část vystavovatelů. Svědčí o tom i výběr z úvodního dílu komiksové trilogie mladého českého autora Nikkarin – 130, kolekce dětských ilustrací nejznámější současné bulharské ilustrátorky Tonii Goranové a rovněž výstava Tactus.cz – hmatové knihy nejen pro nevidomé děti, jež představí specifický obor knižní tvorby: hmatové knihy pro nevidomé děti.