Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Slavné MGM chce smazat dluhy

Česko

Klasický model filmové produkce přestává fungovat, ukazují potíže velkostudia Metro-Goldwyn-Mayer

PRAHA Řev, který zazní z tlamy lva společnosti Metro-Goldwyn-Mayer před začátkem filmu, již není řevem tržní síly a pozice studia v Hollywoodu. Před šedesáti lety to ještě platilo, dnes by tento řev mohl symbolizovat utrpení a strach společnosti.

Studio MGM minulý týden navrhlo plán předem připraveného bankrotu, který by společnost zbavil čtyřmiliardového dluhu a zároveň by do jejího čela dostal lidi z produkční firmy Spyglass Entertainment. Studio žádá své věřitele, kterých je přibližně sto, aby posvětili jeho plán reorganizace. Výměnou za to by měli věřitelé získat po odchodu MGM z bankrotové ochrany 95,3procentní podíl ve společnosti. Na konci celého procesu by vzniklo nové studio MGM.

Zvolený způsob bankrotu však odborníci považují za jeden z nejdražších a nejsložitějších. Společnost Spyglass Entertainment poskytne studiu MGM některá svá aktiva výměnou za 0,52 procenta reorganizovaného MGM. Společně s tím sloučí své dvě divize, a to Cyperss entertainment Group a Garoge, výměnou za další podíl, který dosáhne 4,17 procenta. Zakladatelé společnosti Spyglass Gary Barber a Roger Birnbaum se tak dostanou do vedení MGM. První z nich se stane spolupředsedou představenstva, a druhý dokonce výkonným ředitelem nového MGM. Tito dva se například podíleli na produkci filmů jako Star Trek či Šestý smysl.

Věřitelé by měli o předloženém plánu rozhodnout 22. října. Mezi největší věřitele patří společnosti Anchorage Advisors, Highland Capital Management či miliardář Carl Ichan.

Finančním problémům čelí studio již delší dobu. Například v roce 2003 se MGM pokusilo neúspěšně převzít kontrolu nad společností Universal studios, nakonec však bylo nuceno prodat některá svá aktiva. Dluh studia postupem času narůstal, až v roce 2005 dosáhl výše 2,85 miliardy dolarů.

Další problémy způsobilo, že se studiu nepodařilo v posledních letech přijít s žádným blockbusterem. Tedy filmem, který má sice vysoký rozpočet a je zaměřen na co nejširší publikum, ale budoucí příjmy by se firmě bohatě vyplatily. Také klesá prodej DVD titulů, který se v dnešní době zásadně podílí na příjmech filmových studií.

MGM dokonce dostalo v minulých letech několik nabídek na převzetí. Například studio Time Warner mu nabídlo 1,5 miliardy, což však MGM shledalo jako příliš nízkou nabídku. Dalším uchazečem byla indická společnost Sahara India Pariwar, která nabízela dvě miliardy, přesto byla také odmítnuta. Jestliže se restrukturalizace MGM povede, mohlo by studio společně s Warner Bros začít natáčet dvoudílný film Hobit, který vychází z předloh spisovatele fantasy J. R. R. Tolkiena.

Kromě slavné tradice jsou jednou z hlavních hodnot studia práva na víc než čtyři tisíce titulů, mezi nimi třeba filmy s Jamesem Bondem či na Tanec s vlky. Mimo to pomohlo studio dostat se nahoru takovým filmovým hvězdám, jako byla Greta Garbo, Clark Gable či Elizabeth Taylorová.

***

SLÁVA A PÁD MGM

Ve třicátých letech největší filmové studio Hollywoodu

V roce 1966 kupuje kanadský byznysmen Edgar Bronfman kontrolní balík akcií

O dva roky později koupil Kirk Kerkorian, nejbohatší muž tehdejšího Las Vegas, 40procentní podíl, přichází období sekání nákladů

O rok později kupuje společnost United Artists společně s právy na filmy s Jamesem Bondem

V roce 2003 se pokouší MGM převzít společnost Universal Studios. To se nedaří a je nuceno prodat některá svá aktiva. Jen z tohoto obchodu má MGM dluh 75 milionů dolarů

2010 společnost MGM připravuje plán řízeného bankrotu

Založeno 1924

Po skončení 2. světové války se pomaleji než ostatní přizpůsobuje ekonomickým a demografickým změnám, které ovlivňují filmový průmysl

V roce 1967 koupilo vydavatelství magazínu Time druhý největší podíl v MGM

Od roku 1973 je MGM jen distributorem, ne producentem, k produkci se vrací až v roce 1980

5. srpna 1986 kupuje na burze studio televizní společnost Turner's broadcasting za 1,5 miliardy dolarů. Ta ovšem prodává divizi United Artists zpátky Kerkorianovi

Dluhy ohrožují schopnost MGM produkovat filmy. Kolem krouží zájemci o pohlcení MGM jako Time Warner či General Electric. Nakonec však MGM koupily investiční společnosti.

Autor: